Koboty nowym rozwiązaniem do paletyzacji

Fot. OMRON

Nowy blok funkcyjny do paletyzacji w sterowniku maszyny OMRON umożliwia szybką i łatwą konfigurację różnych układów palet.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na bardziej elastyczne procesy produkcyjne przy jednoczesnym skróceniu czasu programowania, firma OMRON wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie do paletyzacji oparte o możliwości robotów współpracujących. Rozwiązanie oparte na sterownikach PLC i wykorzystujące koboty, opracowano na bazie modułowego sterownika maszyn z serii NX1 firmy OMRON, który jest wyposażony w specjalny blok funkcyjny do paletyzacji.

Roboty współpracujące mogą zmieścić się w małych przestrzeniach i pracować bezpiecznie obok ludzi, bez konieczności dodatkowego odgradzania, a jednocześnie odciążają operatorów od powtarzalnych oraz obciążających fizycznie zadań. Z tego względu paletyzatory współpracujące cieszą się coraz większą popularnością w wielu branżach i zastosowaniach końcowych. Kluczowe funkcje tego rozwiązania obejmują szybkie definiowanie układu palet, łatwą konfigurację krok po kroku i kalibrację poprzez system uczenia, a także kompleksowy pulpit produkcji. Elastyczność rozwiązania umożliwia łatwą rozbudowę i integrację dodatkowych funkcji. Sterownik maszyny NX komunikuje się bezpośrednio ze sterownikiem kobota i bezproblemowo obsługuje różne urządzenia wejściowe i wyjściowe oraz narzędzia potrzebne do rozwiązania paletyzacji, takie jak chwytak, słupek, taśma przenośnikowa, elementy zabezpieczające, czujniki, i serwonapędy. Umożliwia to wykonanie pełnej sekwencji z poziomu sterownika PLC. Rozwiązanie to można podłączyć do interfejsu człowiek-maszyna na potrzeby obsługi.

? Jednym z głównych wyzwań w zakresie paletyzacji jest złożoność procesu programowania różnych typów układów palet. Rozwiązanie to znacznie skraca czas programowania i ułatwia operatorom wprowadzanie zmian ? komentuje Fernando Vaquerizo, dyrektor ds. marketingu produktów stacjonarnych i kobotów w OMRON Europe. ? Jestem bardzo podekscytowany tym rozwiązaniem, które opracowaliśmy we współpracy z naszym centrum automatyzacji w Barcelonie. W pełni wykorzystaliśmy bogate doświadczenie naszych inżynierów w zakresie zastosowań ? podsumowuje Vaquerizo.

Fot. OMRON

Główne cechy i zalety rozwiązania obejmują:

  • Niezawodną kontrolę całego rozwiązania
  • Elastyczność i szybkość wdrażania, która obniża koszty projektowania
  • Łatwe programowanie dzięki interfejsowi opartemu na kreatorze
  • Szybkie i łatwe wymiany produktów dzięki definicji układu palet i automatycznym obliczeniom dla zwykłych palet oraz poleceniom zarządzania recepturami
  • Pulpit zapewniający wgląd w proces oraz monitorowanie robotów w produkcji przemysłowej
  • Ładowność robota współpracującego OMRON TM20 do 20 kg
Fot. OMRON

Dowiedz się więcej na temat rozwiązań do paletyzacji opartych na kobotach.


OMRON Corporation