KE ogłosiła ranking firm inwestujących w badania

  Komisja Europejska przyjęła ranking europejskich i światowych firm, które najwięcej inwestują w badania i rozwój. Stawkę otwiera Volkswagen.

  EU Industrial R&D Investment Scoreboard prezentuje dane dotyczące nakładów na działania badawczo-rozwojowe. Do raportu dołączono zestawienie 1000 firm z siedzibą w Unii Europejskiej według poziomu ich inwestycji w badania i rozwój. Niemiecki producent samochodów został liderem światowym: w 2012 r. w taką działalność zainwestował 9,5 mld euro (wzrost w stosunku do roku 2011 o 32,1 proc.).

  Na liście spółek z siedzibą w UE znalazły jedynie cztery firmy z Polski: Asseco Poland, Bank Ochrony Środowiska, Netia oraz Comarch.

  Asseco Poland, największa w kraju spółka IT zajęła 627 miejsce z wydatkami 16,1 mln euro. 659 był Bank Ochrony Środowiska, który na badania i rozwój przeznaczył 14,8 mln euro. Netia trafiła na pozycję 879 dzięki inwestycjom na poziomie 7,4 mln euro. Wśród tysiąca firm na 964 miejscu znalazł się Comarch, który wydał 5,9 mln euro.

  Nasze spółki informatyczne przeznaczyły na badania i rozwój mniej środków niż w roku 2011: w przypadku Asseco spadek wyniósł 0,6 proc., dla Comarchu było to 2,4 proc. Inwestycje Netii wzrosły o 11,9 proc., ale rekordzistą jest Bank Ochrony Środowiska. Bank zwiększył nakłady o imponujące 132,1 proc.

  Wśród 2000 przedsiębiorstw z najwyższymi wydatkami na innowacje i rozwój ponad 500 ma siedzibę w UE. W pierwszej pięćdziesiątce rankingu są firmy reprezentujące sektory: samochodowy, ICT, farmaceutyczny i biotechnologie. Jeśli chodzi o kraje UE, w czołówce są przedsiębiorstwa działające w sektorach: samochodowym, inżynierii przemysłowej, lotnictwa i obrony.

  Na liście światowej za Volkswagenem ulokowały się Samsung, Microsoft oraz Intel.