Polacy automatyzują produkcję Jaguara

Polska firma Control Solutions działająca w obszarze automatyki przemysłowej, za pośrednictwem koncernu ThyssenKrup realizuje projekt dla Jaguara. Obejmuje on automatyzację linii produkcyjnej nowych silników diesla tej marki w fabryce Wolverhampton w Wielkiej Brytanii. Jest to kolejny z czołowych producentów samochodów na świecie, którego produkcję wspiera firma z Gdyni.

– Branża automotiv wymaga szczególnej precyzji w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych. Bardzo wysokie są w niej też standardy jakościowe oraz bezpieczeństwa. Jest to poziom, który w polskim przemyśle jest jeszcze rzadko spotykany, dlatego realizacja projektu dla tak prestiżowej marki, jest dla nas szczególnie nobilitująca. Potwierdza nasze możliwości i wykorzystuje wcześniejsze doświadczenia zdobyte przy projektach dla Volkswagena, Forda czy General Motors ? mówi Patryk Smok, właściciel firmy Control Solutions.

Nowe silniki Jaguara, nad którymi pracują polscy automatycy, to lekkie, czterocylindrowe i niskoemisyjne silniki diesla. Pierwsze pełnowartościowe modele zjadą z taśmy produkcyjnej w 2015 roku. Ich produkcja odbywa się w nowej, ogromnej fabryce giganta samochodowegoJaguar Land Rover, wybudowanej w okolicach Wolverhampton w Wielkiej Brytanii. Pracować w niej ma docelowo blisko 700 osób, a obok hal produkcyjnych i montażowych rozwijać się będzie centrum rozwojowe silników tej marki. Cała inwestycja w Wolverhampton pochłonąć ma łącznie blisko 500 mln funtów. Gdyńska firma bierze udział tylko w części tego ogromnego przedsięwzięcia. Zakres specjalistycznych prac realizowanych przez Control Solutions obejmuje m.in. przygotowanie i realizację schematów elektrycznych stacji montujących podzespoły silnika, wizualizację oraz diagnostykę na panele operatorskie, procesy dokręcania śrub (tzw. Tightening Systems), procesy badania szczelności (tzw. Leak test stations), komunikację z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak roboty, systemy wizyjne, urządzenia grawerujące czy systemy bezpieczeństwa. Przy projekcie pracować będzie 7 wysoko wykwalifikowanych specjalistów firmy, a jego realizacja potrwa ok. 12 miesięcy.