Jakie realne korzyści niesie ze sobą cyfrowa transformacja?

Czwarta rewolucja przemysłowa przestała być futurystyczną koncepcją ? jej rozwiązania można dostrzec na niemal każdym kroku. Odgrywają szczególną rolę w nowoczesnym przemyśle, dając możliwość oszczędności kosztów energii na poziomie nawet 80% ? wynika z najnowszego raportu Schneider Electric na temat korzyści płynących z cyfrowej transformacji. Jakie wyzwania niesie ze sobą transformacja cyfrowa? Jak będzie się rozwijać?

? Global Digital Transformation Benefits Report 2019? to wynik analizy 230 projektów, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat w 41 krajach. Raport jasno wskazuje, że technologie wspierające nowoczesny przemysł to siła napędowa transformacji cyfrowej ? mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Klastra Europy Środkowo-Wschodniej Schneider Electric, globalnego lidera w zakresie cyfryzacji ? Przy tym innowacje muszą służyć konkretnym celom. Kluczową kwestią zarówno dla pojedynczych przedsiębiorstw, jak i naszej planety jest oszczędność energii: potrzebujemy jej coraz więcej, a zasoby są coraz mniejsze. Jak wynika z obliczeń, dzięki wdrożeniu inteligentnych cyfrowych rozwiązań, tylko do 2040 roku możemy zaoszczędzić 65 petawatogodzin. To tyle, ile w roku 2015 wykorzystały wszystkie państwa niezrzeszone w OECD, w tym Chiny i Indie ? dodaje Jacek Łukaszewski.

Potencjał bez ograniczeń

Potencjał cyfrowych rozwiązań dotyczy niemal wszystkich obszarów działalności współczesnych przedsiębiorstw ? od racjonalnego zarządzania energią, przez infrastrukturę, na ultrawydajnych bazach danych kończąc.

? Z możliwości inteligentnej automatyki i energetyki mogą korzystać wszyscy, niezależnie od profilu działalności ? stwierdza Jacek Łukaszewski. ? Pokazuje to przykład budynku the Edge ? siedziby firmy Deloitte w Amsterdamie. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią, automatyce i łączności opartej na Internecie rzeczy, jest określany mianem najinteligentniejszego i najbardziej energooszczędnego budynku na świecie. The Edge generuje 102% energii elektrycznej potrzebnej do jego zasilania. Sercem projektu jest platforma rozwoju i wdrażania rozwiązań Schneider Electric ? EcoStruxure.

Korzyści dla przedsiębiorstw

Cyfryzacja to przede wszystkim korzyści biznesowe. Badania firmy Accenture pokazują, że inwestujący w innowacje liderzy rynku odnotowują wzrost produktywności o 70%, podczas gdy pozostali przedsiębiorcy mogą liczyć zaledwie na 30% wzrostu w tym zakresie.

? Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sukces jest uzależniony od inwestycji w nowe technologie ? przekonuje Jacek Łukaszewski. ? Jean-Pascal Tricoire, CEO Schneider Electric, określa te zmiany mianem ?zakłóceń? (ang. disruption) ? szybkich, często rewolucyjnych zmian, na które musimy być przygotowani. To one decydują o rozwoju. Jego motto to ?Zmieniaj schematy zanim one zmienią Ciebie?, które znakomicie podsumowuje erę czwartej rewolucji przemysłowej ? reasumuje Jacek Łukaszewski.

Internet Rzeczy dla przemysłu

Rozwiązania bazujące na Internecie Rzeczy okazują się przełomowe zwłaszcza dla przemysłu. W raporcie Global Digital Transformation Benefits Report 2019 wyróżniono aż 12 korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań cyfrowych ? od optymalizacji kosztów i czasu inwestycji, przez produktywność, na czasie wprowadzenia produktu na rynek i wpływie na środowisko kończąc. Badania wskazują, że średnio konsumpcję energii udało się obniżyć o 24%, natomiast same koszty energii aż o 28%. Przy tym, warto zauważyć, że to tylko średnia ? maksymalne progi oszczędności sięgają nawet 85% (zużycie energii) i 80% (koszty energii). Widocznie wzrasta także produktywność ? średnio aż o 24%. Przeciętny czas zwrotu inwestycji wynosi ok. 5 lat, ale w przypadku pomyślnego scenariusza może skrócić się nawet do 9 miesięcy.

? Doskonale widać to na przykładzie jednego z naszych projektów ? browaru kraftowego New Belgium Brewery w Kolorado w USA ? mówi Jacek Łukaszewski ? dzięki wdrożeniu systemu połączonego z inteligentnymi sensorami efektywność udało się podnieść z 45% do 65%, a w ciągu dwóch lat średni czas przestoju uległ skróceniu o 50%. Za tymi wskaźnikami stoją konkretne zyski, które mogą wesprzeć dalsze inwestycje ? przekonuje.


Źródło: Schneider Electric