Jakie elementy systemu mogą zmniejszyć zużycie energii?

  Paweł Orzech, inżynier ds. techniczno-handlowych w firmie Bosch Rexroth
  Projektowanie systemu z uwzględnieniem wydajności energetycznej. Do optymalizacji maszyny niezbędna jest kompleksowa analiza, zaczynając od wyboru najbardziej dopasowanych do aplikacji napędów przez proste narzędzia konfiguracyjne do symulacji ruchów. Celem jest takie zaprojektowanie systemu i dobór komponentów, aby w pełni je wykorzystać i rozsądnie dysponować energią elektryczną.
  Użycie komponentów o wysokiej sprawności. Pozwalają one zminimalizować straty oraz zredukować zużycie energii.
  Również przez użycie bezpośrednich silników (liniowych, momentowych czy wysokoobrotowych) wraz z nowoczesnymi systemami przemieszczeń liniowych można zwiększyć sprawność wielu aplikacji.
  Wykorzystanie zasilaczy ze zwrotem energii do sieci. Zużycie energii można również ograniczyć przez tymczasowe przechowywanie energii z hamowania. Dzięki połączeniu napędów wspólną szyną DC możliwa jest wymiana energii pomiędzy różnymi napędami. Dodatkowa energia zgromadzona na szynie DC może być przechowywana tymczasowo.

  Energia na żądanie. Dzięki inteligentnej kontroli ruchów możliwe jest dostarczenie energii wtedy, kiedy jest na to zapotrzebowanie, co w konsekwencji ogranicza zużycie energii. Ponadto generowanie ciśnienia hydraulicznego i przepływu przez pompy napędzane serwonapędami przynosi duże oszczędności.