Jak zbudować model inteligentnej produkcji?

Fot. prostooleh / pl.freepik.com

Właściwy model inteligentnej produkcji może sprawić, że produkcja będzie wzorcem wydajności, a producenci podejmować będą lepsze decyzje.

Wiele osób z branży produkcyjnej twierdzi, że jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej, a inteligentna produkcja przyczynia się do powstawania potęgi gospodarczej. To, co większość z nas widzi, to kolejne fale nowych technologii. Nie wiemy jednak, jak to wszystko ma do siebie pasować. MESA rozpoczęła opracowywanie nowego modelu inteligentnej produkcji, którego celem jest zapewnienie prostych i łatwych w użyciu reguł i nadanie definicji i sensu wszystkiemu, co jest częścią inteligentnej produkcji. Dennis Brandl, członek zespołu MESA tworzącego ten model, powiedział: ?Większość ludzi nie rozumie, jak to wszystko do siebie pasuje. Jest to naprawdę rozległy stan turbulencji, w którym prawie każdy kraj ma swój własny model inteligentnej produkcji. MESA przebija się przez cały ten szum i dostarcza kompleksowy model inteligentnej produkcji, który ludzie mogą poznać i zrozumieć, na czym polega inteligentna produkcja.? 

Cykle wytwarzania

Nowy model inteligentnej produkcji MESA to sposób na przyjrzenie się operacjom produkcyjnym w przedsiębiorstwie i wglądu w cykle wytwarzania. Koncepcja cykli jest kluczowa dla nowego modelu. Niezależnie od tego, czy chodzi o cykl życia produktu, cykl życia aktywów, czy cykl życia personelu produkcyjnego, koncepcja cykli życia jest kluczem do zrozumienia pełnego obrazu operacji produkcyjnych oraz tego, jak inteligentna produkcja wpisuje się w ten obraz. Brandl wyjaśnia też pozostałe cele modelu Smart Manufacturing: ?Zasadniczo będzie to sposób patrzenia na problem, aby niczego nie przeoczyć. Ma on obejmować wszystko, co powinno być przedmiotem zainteresowania w tej przestrzeni. Pomoże ludziom zdecydować, co robić, pomagając im zadawać trudne pytania i określić, czy naprawdę mają odpowiedzi, których potrzebują.? O nowym modelu MESA o nazwie Smart Manufacturing można myśleć jako o liście kontrolnej na najwyższym poziomie, która ma zapewnić, że nikt nie pominie żadnej z kluczowych koncepcji. Firmy produkcyjne mogą korzystać z nowego modelu, mając pewność, że zajmują się wszystkimi kwestiami, zwłaszcza tymi, o których jeszcze nie pomyśleli. Z kolei dostawcy mogą wykorzystać nowy model, aby upewnić się, że dostarczają klientom wszystko, czego ci potrzebują.

Powody, dla których warto stworzyć model inteligentnej produkcji 

Niektórzy zapytają: ?Dlaczego MESA to robi? Czy nie ma już wystarczająco dużo modeli??. Tak, ma. Wiele modeli obejmuje już aspekty inteligentnej produkcji. Każdy z nich podchodzi do zagadnienia z określonego punktu widzenia. Nie wszystkie te punkty widzenia są złe. Osoby niezaznajomione z konceptem mogą nie zdawać sobie sprawy, że to, co widzą, jest oparte na określonym punkcie widzenia. Jan-Christoph Galm, członek zarządu MESA w branży EMEA, powiedział: ?Ideą nowego modelu MESA dla Smart Manufacturing jest przede wszystkim przejrzystość. Ma być całkowicie bezstronny, bez wbudowanych uprzedzeń czy punktów widzenia na to, czym jest inteligentna produkcja. Ma zapewniać bezstronne spojrzenie na wizję inteligentnej fabryki.? Model MESA stworzy ramy, które pomogą wszystkim mówić tym samym językiem i uzyskać bazę lub podstawy tego, czym jest inteligentna produkcja. Jest to wspólny model i wspólny język. Ludzie, którzy go używają, zgadzają się co do tego, co jest czym w odniesieniu do inteligentnej produkcji.

Według Galma, nowy model MESA będzie praktyczny. Nikomu nie wyjdzie na dobre stworzenie kolejnego modelu MESA, z którego będą mogły korzystać tylko środowiska akademickie. Model MESA będzie praktyczny, do wykorzystania przez wszystkich, od hali produkcyjnej do najwyższego szczebla, od operacji przez inżynierię po IT i zarządzanie. Model MESA Smart Manufacturing będzie dostępny na każdym poziomie, ułatwiając jednocześnie nawigację od najwyższych do najniższych poziomów i z powrotem, tak aby ludzie rozumieli, o co chodzi w koncepcie inteligentnej produkcji. Galm powiedział, że nowy model wywodzi się z korzeni MESA: ?MESA wyrosła na bazie Manufacturing Execution Systems, czyli MES, i nie zapomnieliśmy o tym. Nowy model MESA będzie się skupiał na inteligentnej produkcji, ale tak jak MES jest kluczową częścią inteligentnej produkcji, tak MES będzie kluczową częścią nowego modelu MESA. Zapewni on nie tylko zrozumienie Smart Manufacturing, ale także zrozumienie MES, korzyści płynących z MES oraz tego, jak MES pasuje do Smart Manufacturing.?

Wypełnienie luki kompetencyjnej

Kolejnym celem modelu Smart Manufacturing jest wypełnienie luki pomiędzy potrzebami indywidualnych użytkowników a różnymi instytucjami, które próbują zdefiniować Smart Manufacturing. Jeff Winter, ekspert w zespole MESA budującym nowy model Smart Manufacturing twierdzi, że jest to ogromna szansa na danie ludziom dodatkowych możliwości, ludziom, którzy faktycznie pracują nad projektami Smart Manufacturing dla swoich firm. Istnieje wiele modeli inteligentnej produkcji, a wiele z nich pomaga ocenić firmę na wysokim poziomie, pod kątem gotowości lub dojrzałości w zakresie inteligentnej produkcji. Ale wszystkie mają jedną zasadniczą wadę. Nie dają wytycznych dla użytkownika, i nie nakłaniają do wykorzystania różnych technologii. Te modele nie są złe, ale problem polega na tym, że pomagają firmom tylko częściowo. Ideą nowego modelu MESA jest uzupełnienie tych modeli w celu zapewnienia wskazówek dla firm i ich projektów, aby wiedziały, dokąd zmierzać i jak się tam dostać dzięki inteligentnej produkcji. 

Jak zastosować technologię Smart Manufacturing 

Nowy model pomoże ludziom zrozumieć, jak podejść do Smart Manufacturing i jak Smart Manufacturing pasuje do ich działalności. Dzięki nowemu modelowi firmy będą mogły wytyczyć ścieżkę do realizacji projektów, a ostatecznie do sukcesu inteligentnego wytwarzania. Będą mogły zobaczyć, na czym polega inteligentna produkcja, co należy zrobić i jak to wszystko wpływa na inne części firmy. Winter powiedział: ?Problem z tymi wszystkimi modelami polega na tym, że po prostu nie uwzględniają one technologii. Na przykład technologia cyfrowego bliźniaka jest bardzo ciekawa i oferuje spore możliwości i korzyści. Ale modele te nie wyjaśniają, czym ona jest, kiedy jej używać, kiedy nie używać, gdzie pasuje i dlaczego zwykle jest stosowana. Modele nie wyjaśniają, jakie korzyści biznesowe są osiągalne, jakie są warunki wstępne jego zastosowania, jakie wyzwania stoją przed ich zastosowaniem i co jest naprawdę potrzebne, aby z powodzeniem wdrożyć daną technologię. A to tylko jeden przykład. Wszystkie te modele mają braki, ponieważ nie odpowiadają na pytania dotyczące technologii ? tych samych technologii, które przecież napędzają inteligentną produkcję.? Neutralny model Smart Manufacturing odnosi się do tych pytań dotyczących technologii, zapewniając wskazówki potrzebne do zrozumienia kiedy, gdzie i dlaczego używać tych nowych technologii. Winter twierdzi, że nowy model będzie zajmował się wpływem tych technologii na wszystkie inne obszary przedsiębiorstwa, takie jak łańcuch dostaw, produkcja, sieci, bezpieczeństwo cybernetyczne, zarządzanie danymi, szkolenia, personel itd. Ponieważ wszystkie te technologie mają tak duży wpływ na firmę jako całość. Należy to wiedzieć, zanim przystąpimy do realizacji jednego z podobnych projektów. Zasadniczo, nowy model MESA wskazuje kroki potrzebne do wdrożenia technologii i ostatecznie odniesienia sukcesu z technologiami. Ponieważ technologie te wymagają pewnego poziomu dojrzałości, firmy muszą zdobywać wiedzę i dążyć do ciągłego rozwoju. Innymi słowy, w przypadku inteligentnej produkcji jest podobnie jak z innymi rzeczami w życiu ? musimy nauczyć się raczkować, zanim zaczniemy chodzić, a chodzić, zanim zaczniemy biegać. Żadna z wymienionych technologii nie jest jednak magicznym remedium na problemy produkcji, i należy pamiętać, że mogą one nie przynieść założonych korzyści wówczas, gdy firma i ludzie je implementujący nie są kompetencyjnie dojrzali do wdrażania konceptu inteligentnej produkcji.

John Clemons, MESA International