Inżynierowie bez pracy

    Ponad 52% inżynierów, m.in. budownictwa, mechaniki i chemii, szuka pracy ? wynika z sondażu firmy doradczej Bank Danych o Inżynierach. Zdaniem analityków to efekt kryzysu i zwolnień w zakładach produkcyjnych. Autorzy badania podkreślają, że z powodu kryzysu większość inżynierów poszukujących pracy w swoim zawodzie będzie musiało znaleźć zatrudnienie w innej branży.
    Alternatywą dla absolwentów uczelni, którzy mimo wszystko wiążą swoją przyszłość zawodową np. z motoryzacją, są oferty praktyk. W ostatnim czasie wiele firm, w wyniku cięcia kosztów zatrudnienia, postawiło na rekrutację praktykantów.

    Eksperci zwracają uwagę, że inżynierom poszukującym pracy rośnie konkurencja w postaci specjalistów powracających z zagranicy, np. z Wielkiej Brytanii. Z sondażu wynika, że zatrudnienia szukają nie tylko ci inżynierowie, którzy je utracili, ale także obawiający się redukcji etatów (5% badanych). Ponad jedna trzecia badanych inżynierów chce zmienić pracę w przypadku otrzymania lepszej oferty. Chodzi o osoby z doświadczeniem zawodowym i znajomością języków obcych. Według analityków BDI takim osobom utrata pracy raczej nie grozi.
    Dlatego, jeśli już poszukują pracy, to tylko ze względu na chęć podniesienia standardu życia czy nowe wyzwania. Tylko 4,5% badanych jest zadowolonych z obecnej pracy i nie planuje żadnych zmian. Sondaż przeprowadzono w okresie od 1 grudnia 2008 do 5 stycznia 2009 roku. Wzięło w nim udział blisko 900 inżynierów.