Technologia ISM (Intelligent Sensor Management?), nowa, przełomowa technologia firmy METTLER TOLEDO, pozwala użytkownikom urządzeń do analizy procesów na znaczne obniżenie kosztów utrzymania pętli przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa procesu produkcyjnego. Czujniki wyposażone w ISM? są stale monitorowane pod kątem usterek i zużycia oraz przewidywania usterek zanim do nich dojdzie. Podczas gdy konwencjonalne czujniki wymagają ostrożnej i czasochłonnej kalibracji w terenie, wymiana czujników na czujniki ISM? wstępnie skalibrowane za pomocą laboratoryjnego narzędzia kalibracyjnego następuje w ciągu kilku sekund.
Dostarczając do przetwornika dane on-line o stanie czujnika pH (oraz np. czujnika tlenu rozpuszczonego oraz innych czujników wyposażonych w tą technologię), pętla pomiarowa ISM? jest bardziej niezawodna i generuje mniejsze koszty konserwacji niż konwencjonalna, równoważna pętla. W przypadku pętli pH przewidywana konserwacja jest łatwa dzięki adaptacyjnemu czasowi kalibracji, który oblicza czas do następnej kalibracji na podstawie aktualnego obciążenia czujnika i zużycia czujnika w czasie rzeczywistym. Ponadto umożliwia elektroniczną dokumentację pracy czujnika, co zmniejsza liczbę błędów i czasochłonnych czynności.
Czujniki z ISM? są cyfrowe, z wbudowaną elektroniką (chip) do konwertowania sygnału w głowicy czujnika. W pełni cyfrowa i niskonapięciowa transmisja sygnału zapewnia bezproblemową i niewrażliwą na wilgoć komunikację z przetwornikami obsługującymi technologię inteligentnego zarządzania czujnikiem.
Ponadto ISM? może być bezproblemowo zintegrowany z systemem sterowania procesem z komunikacją cyfrową PROFIBUS? i FOUNDATION ? Fieldbus.
Diagnostyka zapobiegawcza.
Mikroprocesor umieszczony w czujnikach ISM stale monitoruje stan czujnika podczas procesu. Zaawansowane algorytmy przekształcają dane z procesu i z czujnika (np. nachylenie i impedancję szkła czujnika pH) na wiele przydatnych informacji diagnostycznych. Najważniejszą z nich jest tzw. dynamiczny wskaźnik żywotności (DLI). Jak sugeruje jego nazwa, DLI pokazuje użytkownikowi przez ile dni można używać czujnika pH, zanim trzeba go będzie usunąć. W miarę zmiany warunków (np. temperatury, sterylizacji lub czyszczenia) DLI dostosowuje się odpowiednio na podstawie obciążenia czujnika nieustannym dostarczaniem miarodajnych informacji na temat tego, kiedy powinien zostać wymieniony. Informacje pochodzące z DLI służą kolejnemu narzędziu diagnostycznemu ISM, czyli adaptacyjnemu zegarowi kalibracji (ACT), który wskazuje, kiedy czujnik wymaga kalibracji, aby zachować miarodajność pomiarów.
Na podstawie informacji z DLI oraz ACT można zaplanować konserwację i wymianę czujnika wtedy, gdy będzie to rzeczywiście konieczne, zamiast konserwować czujnik z wyprzedzeniem albo wymieniać czujniki, które pracowałyby niezawodnie jeszcze przez kilka partii.