Integrator w magazynie usprawni logistykę i produkcję

W obliczu wyzwań produkcyjnych i logistycznych kluczowa stała się potrzeba tymczasowego składowania zapasów i podzespołów. Rozwiązanie tego problemu możliwe jest dzięki wykorzystaniu zintegrowanych magazynów buforowych, które usprawniają łańcuch logistyczny i pozwalają na efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi.

Budowa zautomatyzowanych magazynów buforowych to obok robotyzacji procesów i analityki predykcyjnej jeden z głównych kierunków rozwoju rynku intralogistyki.  O tym, dlaczego tego typu obiekty są dziś tak potrzebne współczesnemu biznesowi, a także o podejściu do projektowania inteligentnych magazynów mówi największy polski integrator systemów automatyki przemysłowej i dostawca rozwiązań intralogistycznych, firma AIUT.

Rynek mierzy się dziś z wieloma wyzwaniami. Podczas gdy dla branży e-commerce jest to obsługa stale rosnącego strumienia zamówień, dla przemysłu wyzwaniem staje się produkcja krótkoseryjna, duża zmienność produktów i krótki czas na wprowadzenie towaru na rynek.

? Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pozwolą optymalizować procesy produkcyjne i magazynowe. Odpowiedzią jest automatyzacja i integracja operacji logistycznych, które umożliwią efektywne zarządzanie gospodarką magazynową i zapasami. Ponadto potrzeba optymalizacji planu produkcyjnego tworzy konieczność posiadania przez firmę magazynu na produkty gotowe ? wskazuje Krzysztof Stachowicz, Kierownik Sekcji Automatycznych Systemów Magazynowych w AIUT. Jak dodaje, niezbędna staje się przy tym cyfryzacja procesów przemysłowych i logistycznych oraz zaawansowana analiza pozyskiwanych systemowo danych. A stąd już prosta droga do inteligentnego magazynu.

Inteligentne składowanie

W 2023 roku potrzeba automatyzacji operacji logistycznych w przedsiębiorstwach i magazynach stała się jeszcze silniejsza. Konieczność optymalizacji łańcucha produkcyjnego i logistycznego spowodowała, że wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na magazyny automatyczne ? coraz bardziej inteligentne, z założenia bezobsługowe i bezbłędne. Jak podaje nowy raport firmy Research and Markets, wielkość globalnego rynku inteligentnych magazynów oszacowano na 21,44 mld USD w 2022 r. i blisko 25 mld USD w 2023 r., a według prognoz skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) przekroczy 16 proc. i do 2030 roku rynek ten wart będzie nawet ok. 74 mld USD.

? Kierunek został jasno określony. Nowoczesne technologie w magazynie pozwalają dziś precyzyjnie zarządzać materiałami, zamówieniami, a także prognozować popyt. Skłania to rynek do inwestowania w obiekty coraz bardziej inteligentne, zdolne do złożonych integracji m.in z systemem produkcji. Ważną rolę w procesie uniezależnienia się przedsiębiorstw od zmiennych warunków ekonomicznych i gospodarczych pełnić będą zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania, a także automatyzacja procesów przyjęć, sortowania, kompletacji i wydań w istniejących obiektach. Kluczem do kolejnych optymalizacji i zabezpieczenia ciągłości pracy zakładu stanie się integracja systemów oraz dopasowanie rozwiązań logistycznych i magazynowych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa ? mówi Krzysztof Stachowicz.

Rośnie rynek i potrzeby

Zwiększenie efektywności i usprawnienie przepływu towarów, optymalizacja procesów przyjęć, kompletacji i wydań magazynowych, wzrost bezpieczeństwa i bezbłędności realizacji procesów, wreszcie lepsza kontrola nad zapasami i analiza predykcyjna ? to zmiany jakościowe, jakie oferują nowoczesne rozwiązania magazynowe. Możliwości rosną wraz z rozwojem technologii.

? Automatycznymi rozwiązaniami magazynowymi zainteresowani są dziś w szczególności operatorzy logistyczni, firmy kurierskie, przedsiębiorstwa z branży e-commerce oraz sektor produkcyjny, w tym zwłaszcza branże motoryzacyjna, farmaceutyczna czy FMCG. Tu standard realizacji działań logistycznych ma bezpośrednie przełożenie na całokształt prowadzonego biznesu, dlatego to najczęściej prekursorzy wdrożeń ? wylicza ekspert AIUT. Firma odpowiada za projektowanie, budowę i kompleksową realizację magazynów automatycznych i systemów intralogistycznych m.in. dla światowych liderów branży automotive. ? Jako doświadczony integrator systemów automatyki mamy kompetencje swobodnej adaptacji technologii i potrafimy sprostać specyficznym wymaganiom danego zakładu przemysłowego. Należy pamiętać, że kastomizacja rozwiązań to dziś silne oczekiwanie rynku, dlatego dysponując zapleczem kompetencyjnym w postaci ponad 600-osobowego zespołu inżynierskiego, jesteśmy gotowi szybko na nie odpowiadać ? podkreśla Krzysztof Stachowicz.

Elastyczna produkcja potrzebuje buforów

W  dobie silnej konkurencyjności przedsiębiorcy są zmuszeni do gromadzenia większej liczby zapasów aby nadążyć za potrzebami kupujących. Produkcja na magazyn gwarantuje też ciągłość łańcucha produkcji. ? Automatyzacja i robotyzacja logistyki przekłada się bezpośrednio na tworzenie wydajnych systemów produkcyjnych. Dlatego budowa magazynów automatycznych jest dziś dla wielu firm decyzją strategiczną. Bez magazynu buforowego dalsze optymalizacje i uelastycznienie produkcji staje się niemożliwe do osiągnięcia ? wskazuje Sebastian Procek, Dyrektor Działu Budowy Maszyn w AIUT. W przypadku automatycznych magazynów wysokiego składowania zbudowanych w oparciu o zautomatyzowane systemy przechowywania i wyszukiwania (ang. automated storage and retrieval systems, ASRS) firmy mogą znacząco zwiększyć wolumen składowanego towaru, jednocześnie zwiększając dynamikę przyjęć i wydań. Takie magazyny spełniają też funkcję lokalnego źródła zasilania gniazd produkcyjnych, dlatego stają się coraz bardziej pożądane przez przemysł, zwłaszcza motoryzacyjny. ? W 2022 roku zakończyliśmy budowę magazynu automatycznego dla klienta z branży automotive w Szwecji. Zaprojektowaliśmy obiekt na 1500 miejsc paletowych, wdrażając i uruchamiając kompleksowo całą instalację. Dostarczyliśmy systemy regałowe dostosowane do potrzeb klienta, 3 układnice i 350 m systemów przenośników transportowych automatycznie przekazujących towary do dalszych procesów. Odpowiadaliśmy również za kompletne oprogramowanie systemu ASRS i przenośników transportowych. Przed wdrożeniem przeprowadziliśmy wirtualne uruchomienie obiektu, co pozwoliło nam na testowanie w cyfrowym środowisku wszystkich procesów logistycznych i integracje z innymi systemami. Obecnie realizujemy kolejny tego typu projekt dla nowego klienta z tego samego sektora ? mówi o inwestycjach branży K. Stachowicz, AIUT.

Cyfrowa integracja

Wdrożenie rozwiązań automatycznych i cyfrowych usprawnia funkcjonowanie obiektu logistycznego i tworzy nową jakość w zarządzaniu operacjami magazynowymi i produkcyjnymi. ? Można powiedzieć, że w ramach projektu budujemy nie jeden, a dwa magazyny. Cyfrowy odpowiednik rzeczywistego obiektu otwiera nowe możliwości w zakresie zarządzania procesami, umożliwiając zarządzanie w trybie real-time ? podkreśla K. Stachowicz.

Analizowanie w cyfrowym środowisku wszystkich procesów zachodzących w projektowanym obiekcie logistycznym pozwala na pełną kontrolę przepływów i testowanie wydajności magazynu lub innych procesów w różnych scenariuszach. ? Wykorzystując w naszych projektach rozwiązania cyfrowego bliźniaka (ang. Digital Twin) i wirtualnego uruchomienia (ang. virtual commissioning) możemy ocenić inwestycję w oparciu o kluczowe wskaźniki, w tym ROI (ang. Return On Investment) i usprawniać proces walidacji systemów, eliminować nieprzewidziane błędy i tzw. wąskie gardła jeszcze przed przystąpieniem do budowy inwestycji. Głęboka cyfryzacja procesów urzeczywistnia też autonomiczny model zarządzania tego typu obiektem lub systemem intralogistycznym ? wyjaśnia Krzysztof Stachowicz.

AI w magazynie

Jak dodaje Adrian Górski, Kierownik Sekcji Intralogistyki w AIUT, wsparte AI systemy zarządzania magazynem zapewniają efektywną realizację zleceń, kontrolują wahania stanów magazynowych, lokalizują dostępne zapasy, zlecają uzupełnienia braków, optymalizują dostawy materiałów, wreszcie generują oceny pracy i wydajności obiektu. ? Celem budowy inteligentnego ekosystemu magazynowego jest usprawnianie przepływu towarów w całym łańcuchu logistycznym i efektywna obsługa zleceń. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiedni system zarządzania magazynem (WMS), który pozwala analizować różne dane w czasie rzeczywistym i koordynować pracę maszyn oraz pracowników, monitorować efektywność procesów i tworzyć raporty ? podsumowuje Adrian Górski. Dzięki odpowiedniej integracji rozwiązań i tworzeniu nowoczesnych ekosystemów, możliwe staje się również przewidywanie decyzji zakupowych klienta docelowego. ? Analizując historię zamówień, procesy kompletacji, ścieżki transportowe i stany magazynowe, zaawansowane systemy zarządcze są w stanie wykrywać określone wzorce zachowań konsumenckich. Pozwala to z wyprzedzeniem dostosować podaż do aktualnego popytu i na przykład ograniczyć ilości produktów niepotrzebnie składowanych na magazynowych półkach lub z wyprzedzeniem przygotować towar do wysyłki. AI wspomaga także rozpoznawanie obiektów i produktów w magazynie, przyśpieszając procesy, które wciąż zbyt mocno angażują pracowników. Przykładem są zaawansowane metody analizy obrazowej, pozwalające na precyzyjne i automatyczne pobieranie pudełek czy detali ? informuje Adrian Górski.

Roboty AMR do wielu zadań

Za usprawnienie operacji dostaw w magazynie i na produkcji odpowiadają natomiast szeroko wdrażane w przemyśle autonomiczne roboty mobilne, które dzięki odpowiedniej integracji ze środowiskiem zakładu lub magazynu stają się kluczem do kolejnego etapu optymalizacji i redukcji kosztów. Dzięki pojazdom AMR możliwa jest nie tylko automatyzacja transportu towarów, ale również tworzenie elastycznych scenariuszy produkcyjnych. ? Wprowadzenie robotów mobilnych AMR na produkcję i do magazynów to krok w kierunku pełnej automatyzacji dostaw. W przypadku naszego rozwiązania mówimy o zaawansowanym systemie intralogistycznym AIUT Qursor, który pozwala na kompleksowe zarządzanie procesami logistycznymi oraz flotą naszych robotów AMR Formica. Bazujący na sztucznej inteligencji system intralogistyczny integrujemy z systemem zarządzania produkcją lub/i magazynem klienta. Dzięki temu Qursor nie tylko na bieżąco analizuje dynamiczne środowisko pracy, ale również bieżącą hierarchię zadań jakie zleca system nadrzędny i elastycznie reaguje na nagłe potrzeby. Zapobiega to przestojom i zwiększa wydajność ? podkreśla z kolei Roman Szulik, Dyrektor Działu Robotów Mobilnych w firmie AIUT. Jako jeden z nielicznych dostawców rozwiązań AMR, spółka oferuje pełną kastomizację swojego rozwiązania, w tym robotów mobilnych.


AIUT