Innowacyjne rozwiązania można komercjalizować bez dofinansowania

    Rośnie liczba patentów w Polsce, rośnie zainteresowanie nowatorskimi przedsięwzięciami. Pomóc w rozwoju innowacyjności mają fundusze unijne, jednak wiele firm dotacji nie otrzyma. Nie oznacza to, że projekty muszą trafić do kosza.

    Bez wsparcia zostały skomercjalizowane rozwiązania zabezpieczające dostęp do danych i infrastruktury IT w Wheel Systems. ? Nie wszystkie firmy będą beneficjentem publicznego dofinansowania. Ale bez zewnętrznego wsparcia innowacyjne pomysły można również skomercjalizować. Nam to się udało ? mówi Patryk Bożyk, prezes spółki.

    Zdaniem przedstawicieli firmy, samodzielna komercjalizacja może się udać, jeśli pamięta się o kilku zasadach. Po pierwsze, nie należy powielać gotowych rozwiązań ? rozwiązania podobne do istniejących mogą odnieść sukces, ale wymagają poważnego wsparcia finansowego. Oryginalny pomysł ma większe szanse na przebicie. Po drugie warto skoncentrować się na jednym lub dwóch pomysłach. Taką strategię przyjął w latach 90. Apple wybierając kilka kluczowych produktów i rezygnując ze wszystkich innych (np. produkcji drukarek). Kolejny element to komplementarność produktów. ? Zamiast wdrażać politykę ?od sasa do lasa?, warto rozwijać strategię zakładającą oferowanie klientom dwóch-trzech produktów w niewielkim odstępie czasu ? uważa Patryk Bożyk.

    O sukcesie w dużej mierze decyduje zespół: grupa młodych i kreatywnych pracowników oraz starsi menedżerowie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. ? Wheel Systems w większości tworzony jest przez 20- i 30-latków, ale zatrudniliśmy także kilku menedżerów, którzy przez kilkanaście lat pracowali m.in. w Microsoft, Oracle i SunMicrosystems ? komentuje prezes.

    Wprowadzenie na rynek jednego nowatorskiego produktu nie daje gwarancji sukcesu. Według Patryka Bożyka każdy pomysł może zostać powielony w ciągu roku, a w przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań ? 2-3 lat. Odniesienie sukcesu rynkowego wymaga inwestowania zysków z jednego rozwiązania w kolejne innowacyjne projekty.