Innowacje pod lupą. Studencka wizyta w APS SA

  Tajniki sterowania procesami przemysłowymi, historia spółki i jej notowania na NewConnect – takie tematy interesowały studentów Politechniki Białostockiej, którzy odwiedzili firmę Automatyka Pomiary Sterowanie SA w ramach wizyty studyjnej.
  Jej organizatorem był Adam Skorek, absolwent PB, a obecnie profesor Uniwersytetu Quebeku w Troi-Rivières (Kanada) współpracujący z Politechniką Białostocką, jako profesor wizytujący.
  – W ramach moich zajęć dydaktycznych prowadzę m.in. wykłady na odległość, wykłady online, wykłady w formach klasycznych, czy też wizyty studyjne np.  w inkubatorach przedsiębiorczości, parkach naukowo-technologicznych, a także najbardziej innowacyjnych, dynamicznych firmach Podlasia – mówi Adam Skorek. –  APS, KAN, Promotech, Plum, AC, Biaglass czy Arefiew Konsorcjum. wybieramy takie firmy, które mogą zainspirować młodych ludzi, pokazać wykorzystanie nowych technologii w praktyce. W ciągu semestru mamy po 4-5 takich wizyt na każdym z dwóch lat studiów magisterskich na kierunku Zarządzani i Inżynieria Produkcji, specjalność Broker Technologii. W sumie prowadzę od 8 do 10 wizyt w semestrze letnim.
  APS SA odwiedzili studenci drugiego roku studiów magisterskich tego kierunku. Każdą wizytę studyjną poprzedzają przygotowania – studenci poznają profil działalności spółki, jej misję, otoczenie, w jakim działa.
  – A już na miejscu obserwujemy procesy produkcyjne, analizujemy je, wnikamy w aspekty finansowe, organizacyjne i administracyjne, ale szczególną uwagę zwracamy na innowacyjność przedsiębiorstw w kontekście oferty rozwiązań technologicznych i możliwości ich wdrożenia na rynku krajowym czy zagranicznym – podkreśla prof. Skorek.
  Zasadą spotkań są bezpośrednie rozmowy studentów z zarządem i pracownikami spółki – mistrzami, kierownikami produkcji, konstruktorami, projektantami czy programistami. W APS SA studenci poznali pracę biura projektowego, odwiedzili dział programistów, obserwowali sterowanie i nadzór nad różnymi procesami technologicznymi. Ale interesowali się też wyceną akcji APS SA na NewConnect, jej historią i możliwościami zatrudnienia w spółce.
  – To nasze pierwsze spotkanie ze studentami Wydziału Zarządzania PB i, mam nadzieję, początek dalszej współpracy – mówi Bogusław Łącki, prezes APS SA. – Co prawda nie mamy w planach zatrudniania brokerów technologii, ale niewykluczone, że kiedyś któryś z tych młodych ludzi będzie zarządzał taką spółką ja nasza.
  APS SA od początku istnienia współpracuje z Politechniką Białostocką, która jest prawdziwą kuźnią kadr spółki. Co roku staż i praktyki wakacyjne odbywa w firmie kilkunastu studentów wydziałów elektrycznego i mechanicznego PB. Najlepsi mogą liczyć na etat.