i4 SCARA

Wprowadzenie na rynek serii robotów i4 stanowi część strategii firmy OMRON, zwanej ?Innovative-Automation?, której celem jest tworzenie innowacji dla środowiska produkcyjnego. Nowe roboty SCARA mają za zadanie istotnie ograniczyć nakłady pracy związane z robotyzacją, a także znacząco zwiększyć wydajność w przemyśle przetwórczym.

Aby sprostać współczesnym wyzwaniom, rodzina i4 oferuje komunikację w sieci EtherCAT, włączając w to synchronizację z innymi urządzeniami automatyki. Upraszcza to zaawansowane procesy montażu i kontroli. Seria i4 wizualizuje ponadto dane robocze, monitoruje ich status za pomocą innowacyjnych, wbudowanych sygnałów dla serwisu prewencyjnego, co pozwala użytkownikom ograniczyć nieplanowane przestoje.

  1. Szybka i łatwa instalacja

Kompaktowy kontroler (iCS) jest w pełni zintegrowany ze stylizowaną podstawą, co pozwala ograniczyć rozmiary i okablowanie. Samo urządzenie nie ma zewnętrznego kabla, co ułatwia montaż i4. Produkt charakteryzuje się również pierwszą na świecie tego typu konstrukcją modułu EtherCAT: jest on podłączony bezpośrednio do kontrolera robota i ramienia, co zapewnia użytkownikom większą elastyczność w konfigurowaniu sprzętu.

  1. Koniec z nieprzewidzianymi przestojami

i4 to pierwszy na świecie robot SCARA z wbudowanym wyświetlaczem, który upraszcza rozwiązywanie problemów i serwis prewencyjny. W celu skrócenia nieplanowanego przestoju i4 komunikuje się z użytkownikami za pomocą pierścienia świetlnego i wbudowanego w podstawę wyświetlacza, które wskazują odpowiednie operacje do wykonania we właściwym czasie. Pierścienie świetlne służą jako pierwszy na świecie wskaźnik ?zdrowia? robota, informując użytkowników o jego aktualnym trybie, np. ?wymagana aktualizacja gwarancyjna?.

  1. Wysoki poziom szybkości i dokładności

Nowy model i4 firmy OMRON można podłączyć do sieci EtherCAT w celu skomunikowania go z innymi urządzeniami na linii produkcyjnej. Dzięki synchronizacji i4 z urządzeniami OMRON, takimi jak sterowniki, czujniki wizyjne i serwomotory, klienci odniosą korzyści z utworzenia najbardziej optymalnej linii produkcyjnej o zaawansowanej prędkości i dokładności. To z kolei umożliwi wykonywanie skomplikowanych zadań montażowych, które nie były wcześniej możliwe.

  1. Elastyczność odpowiednia do potrzeb

Rodzina i4 SCARA tworzą trzy modele. Są to i4-650, i4-750 oraz i4-850, których zasięg ramienia wynosi odpowiednio 650, 750 i 850 mm. Ich ładowność wynosi do 15 kg, co jest wartością trzykrotnie wyższą niż dotychczas. Klienci będą mieć również do wyboru dwa różne skoki w osi Z (210 i 410 mm) w przypadku każdego z robotów.

Modele specjalne obejmują wersje z poziomem ochrony IP65, wersje do pomieszczeń czystych zgodnie z ISO 4 (klasa 10), ESD oraz modele wykorzystujące smar H1, które spełniają specyficzne potrzeby różnych gałęzi przemysłu i zastosowań. Model i4 będzie również dostępny w wersji odwróconej o tak samo wyrafinowanej konstrukcji.