Historyczna chwila dla Mitsubishi Electric: Wyprodukowano 10-milionowy MELSEC FX PLC

Mitsubishi Electric trafia do historii globalnego rynku sterowników PLC, produkując i dostarczając 10-milionowe urządzenie z serii MELSEC FX. Sterowniki FX, wprowadzone do sprzedaży w 1981 roku, zrewolucjonizowały rynek PLC, przenosząc go w nowy wymiar – dzięki dostarczeniu w kompaktowympakiecie takiej wydajności i elastyczności, jaką wcześniej mogły zapewnić wyłącznie większe systemy sterowania.
?To jest fenomenalne osiągnięcie na niezwykle konkurencyjnym globalnym rynku? ? twierdzi Stefan Knauf, Manager Działu PLC/HMI Mitsubishi Electric. ?Taka olbrzymia wielkość produkcji pokazuje, że sterowniki FX spotkały się z szeroką akceptacją w sektorze oryginalnego wyposażenia (OEM) oraz w sektorze użytkowników końcowych, osiągając najwyższe poziomy sukcesu handlowego na wszystkich największych światowych rynkach.?
Pojawiając się w sprzedaży prawie 30 lat temu, sterowniki FX odmieniły rynek PLC, na którym wcześniej przeważały systemy oparte na przekaźnikach, oferując funkcjonalność i elastyczność sterowania PLC w mniejszych i tańszych urządzeniach. Otwierając ten sektor, produkty FX stworzyły rynek sterowników nowej generacji, na którym ? dzięki nieustannym innowacjom – nadal zajmują one czołowe miejsce.
Sterowniki FX pozyskały zarówno rynek producentów oryginalnego wyposażenia jak i użytkowników końcowych; można je wykorzystywać w wielu zastosowaniach, w których wcześniej automatyka nie była nawet brana pod uwagę. Pierwsze urządzenia FX oferowały głównie sterowanie cyfrowe, jednak szybko pojawiła się funkcjonalność analogowa ? wraz ze wzrostem zapotrzebowania rynkowego na większe możliwości sterowania i mniejsze rozmiary produktów.
Ta ewolucja trwa od ponad 30 lat i jest głównym czynnikiem, który sprawia, że sterowniki serii MELSEC FX są dziś równie efektywne jak w czasach, gdy po raz pierwszy zaistniały na rynku. Obecnie trzecia generacja sterowników z rodziny FX3 to specyficzne centrum sterowania, oferujące (oprócz sterowania cyfrowego i analogowego do 384 I/O) moduły obsługujące najnowocześniejsze zastosowania, m.in. napędy, serwonapędy oraz szybkie pozycjonowanie, dzięki bardzo szybkiemu cyklowi wykonywania instrukcji: 0,065 mikrosekund.
Rodzina sterowników FX3 sprawdza się również w scentralizowanych lub rozproszonych systemach sterowania, dzięki efektywnym opcjom komunikacyjnym, takim jak sieć CC-link fieldbus Mitsubishi, SSCNET III (Servo System Controller Network), Ethernet i wiele więcej.
Co bardzo ważne, pomimo integracji z nową technologią trzeciej generacji, sterowniki MELSEC FX3 są wstecznie kompatybilne ze swoimi poprzednikami. Daje to przewagę handlową urządzeniom FX, ponieważ inwestycje klientów bezpieczne, a podwyższenie parametrów do nowego poziomu odbywa się minimalnym kosztem.