General Electric wygrywa batalię o Alstom

  Rada nadzorcza Alstomu wydała jednogłośną, pozytywną rekomendację dla złożonej przez General Electric oferty przejęcia energetycznych aktywów francuskiego koncernu. Łączna wartość transakcji, która powinna zostać sfinalizowana w 2015 r., ma wynieść blisko 12,4 mld euro.

  Jeff Immelt, prezes i dyrektor generalny GE Jeff Immelt, podkreślił, że decyzja władz Alstomu pozwala na kontynuację prac nad sojuszem obu koncernów.

  – Cieszymy się, że możemy pracować z Alstomem nad stworzeniem konkurencyjnego w skali globalnej biznesu energetycznego – powiedział Immelt.

  – Mamy również nadzieję na współpracę z francuskim rządem, pracownikami oraz akcjonariuszami Alstomu. Ten kierunek jest dobry zarówno dla Francji, jak i dla GE oraz Alstomu – dodał.

  Oferta GE została ostatecznieuznana za korzystniejszą pomimo tego, że konkurencyjna oferta konsorcjum Siemensa i Mitsubishi Heavy Industries pod koniec tygodnia została podniesiona o 1,2 mld euro – do łącznie 8,4 mld euro.

  Finalnie Siemens chciał kupić 100 proc. udziałów dywizji Alstomu odpowiedzialnej za turbiny gazowe za kwotę 4,3 mld euro (wcześniej 3,9 mld euro).

  Natomiast Mitsubishi chciało przejąć za 3,9 mld euro (wcześniej 3,1 mld euro) 40 proc. udziałów w dywizji odpowiedzialnej za energetykę jądrową oraz turbiny parowe, a także po 40 proc. (wcześniej po 20 proc.) udziałów w dywizjach odpowiedzialnych za elektrownie wodne oraz sieci przesyłowe.

  Francuski rząd, wcześniej niechętny ofercie GE, zmienił zdanie po zmodyfikowaniu propozycji amerykańskiej grupy, która początkowo – według złożonej pod koniec kwietnia oferty – chciała za 12,35 mld euro przejąć całą część energetyczną Alstomu.

  Według nowych ustaleń, GE oraz Alstom stworzą dwa joint venture w zakresie sieci przesyłowych oraz energetyki odnawialnej, w których będą mieć po 50 proc. udziałów.

  Powstanie także joint venture z takim samym stosunkiem udziałów w energetyce jądrowej i konwencjonalnej, w którym francuski rząd będzie miał prawo weta w kwestiach dotyczących technologii jądrowych.

  Do tego know-how związane z turbinami Alstomu dla elektrowni atomowych zostanie wydzielone do spółki specjalnego przeznaczenia, która w całości będzie kontrolowana przez francuski rząd.

  GE zadeklarowało również, że w ciągu trzech lat stworzy we Francji 1000 nowych miejsc pracy, a wspólne biznesy energetyczne będą miały nad Sekwaną siedzibę i kluczową kadrę zarządzającą.

  Jednocześnie Alstom kupi od GE za ok. 602 mln euro biznes związany z sygnalizacją kolejową. Koncerny mają podjąć także głębszą współpracę dotycząca transportu kolejowego w Stanach Zjednoczonych.

  GE spodziewa się, że transakcja w ciągu pięciu od jej sfinalizowania będzie generować synergie na poziomie 1,2 mld dolarów rocznie i już w pierwszym roku przyniesie wzrost zysków koncernu.