GE z Politechniką Śląską poprawiają osiągi turbin parowych

    Politechnika Śląska z GE Global Research Center Europe pracują nad zwiększeniem efektywności turbin parowych. To ma wielkie znaczenie dla przyszłości energetyki – ocenia prof. Sławomir Dykas z Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej.
    – Współpraca Politechniki Śląskiej z GE Global Research Center Europe z siedzibą w Monachium, w Niemczech zaczęła się w 2010 r. Od tamtej chwili trwały prace przygotowawcze, dzięki którym teraz jesteśmy gotowi prowadzić kompleksowe eksperymenty turbin parowych i wyciągać z nich znaczące wnioski. Uzyskane dane zostaną wykorzystane w pracy nad zwiększeniem efektywności turbin parowych. Im większa wydajność turbiny parowej w elektrowni, tym większa efektywność tej elektrowni. Już 0,1 proc. wzrostu efektywności może mieć ogromne znaczenie dla środowiska i dla gospodarki – zapewnia na blogu GE for CEE profesor Sławomir Dykas z Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej.
    Jak wyjaśnia, współpraca Politechniki Śląskiej z GE polega na dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami. 
    – Politechnika Śląska znana jest ze swoichspecjalistycznych ekspertyz w dziedzinie pary wodnej i dysponuje specjalistycznym laboratorium, w którym zatrudnieni w niej naukowcy mogą prowadzić najwyższej klasy eksperymenty turbin parowych. Global Research Center korzysta z wiedzy naukowców i, bazując na efektach ich eksperymentów, będzie mogło wprowadzać konieczne ulepszenia w swoich produktach. Czeka nas niełatwe zadanie – eksperyment wymaga przepływu pary wodnej przez rurę z prędkością nawet 1000 km/h – dodaje Sławomir Dykas.
    Profesor zapewnia, że dzięki współpracy z GE naukowcy z Politechniki Śląskiej mają realny wpływ na przyszłość energetyki.