Gdańska wystawa wynalazców

Syntezator mowy ludzkiej, katamarany napędzane siłą ludzkich mięśni i energią słoneczną, ekologiczny dok oraz inteligentny zbiornik do hodowli ryb – to tylko niektóre eksponaty wystawione na gdańskich targach Technicon Innowacje 2007.

W tegorocznych Targach Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji wzięła udział setka firm, w tym między innymi: instytucje, ośrodki naukowo-badawcze, instytuty oraz uczelnie. Wśród wystawców znalazły się firmy z Czech, Niemiec, Węgier, Finlandii oraz Polski.

Technicon organizowany jest z myślą o sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, zainteresowanych dostarczeniem gotowych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także pozyskaniem partnerów i informacji o instytucjach wspierających innowacyjność. Na targach można było zobaczyć wiele ciekawych wynalazków, jak na przykład: syntezator mowy ludzkiej Ivona, katamarany napędzane siłą ludzkich mięśni i energią słoneczną, a także ekologiczny dok i ekologiczny kuter KR-10.

Ciekawość zwiedzających wzbudzał również Ukwiał – pojazd naprowadzający i podkładający ładunek wybuchowy, a także torpeda do rozminowywania o trafnej (biorąc pod uwagę przeznaczenie) nazwie Głuptak. Inżynierowie proponowali także inteligentny zbiornik do hodowli ryb oraz inteligentne urządzenie do czyszczenia sieci rybackich pod wodą. Karierę w medycynie wróżono bezkontaktowemu aparatowi słuchowemu dla niemowląt i systemowi elektronicznej pomocy dla osób po laryngektomii.

W towarzyszącym targom Konkursie o Grand Prix im. prof. Roberta Szewalskiego nagrodę przyznano Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Gdańskiej za zastosowanie technik szybkiego prototypowania w optymalizacji konstrukcji wirników pomp. Wyróżnienie otrzymało Telemobile Elektronics za automatyczną strojnicę filtrów oraz Katedra Geodezji Politechniki Gdańskiej za bezzałogowy aparat latający do opracowań fotogrametrycznych. Najlepsze wynalazki nagrodzono dodatkowo medalami w konkursie Innowacje 2007 (patrz: ramka poniżej).

/tgo/ 


Wybrani laureaci konkursu Innowacje 2007

  • Politechnika Gdańska, Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji – System identyfikacji zarysu kół pilarek taśmowych ZAK,
  • Politechnika Gdańska, Katedra Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn – maszyna do konfekcjonowania folii opakowaniowych na rdzeniu lub bez rdzenia z jednoczesnym rozciąganiem do 400%,
  • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – urządzenie do kontroli miejsc trudno dostępnych Explorer,
  • Politechnika Gdańska, Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji – nagniatanie oscylacyjne (metoda zwiększania trwałości części maszyn i samochodów),
  • Instytut Technologii Eksploatacji PIB w Radomiu – urządzenie technologiczne do syntez nanoproszków.