Festiwal robotyki

Na tegorocznych targach Automatica rzucała się w oczy zwiększająca się liczba robotów typu równoległego. Pojawiło się też sporo rozwiązań, w których zintegrowane były robot, system wizyjny i wibrujący podzespół podający części.

Monachijska wystawa organizowana jest co dwa lata i związana z automatyzacją procesów produkcyjnych. Do pięciu hal targowych zawitałoponad 30 tys. gości, którzy mogli zapoznać się z ofertą 870 wystawców z ponad 40 państw. Prezentowane przez nich portfolio produktów zawierało w pełni zautomatyzowane stanowiska i systemy do montażu, systemy transportu wewnętrznego, systemy kontroli jakości, czujniki, układy pozycjonujące, napędy, systemy bezpieczeństwa, systemy wizyjne, roboty, systemy podające, podzespoły i elementy do maszyn oraz oprogramowanie.

Do tegorocznych ciekawostek należy zaliczyć zwiększającą się liczbę robotów typu równoległego. Rozwiązania tego typu robota były oferowane między innymi przez takie firmy, jak Adept z modelem AdeptQuattro czy Asyril z modelem PocketDelta i DesktopDelta. Robot PocketDelta jest najmniejszym rozmiarowo robotem tego typu i został skonstruowany z myślą o firmach produkujących zegarki. Urządzenie charakteryzuje się dość dużą liczbą cykli na minutę dochodzącą do 4 (cykli ma minutę) i powtarzalnością do +/- 0,0025 mm (!) oraz zasięgu wynoszącym ? 80 x 30 (z) mm. Godna uwagi była też konstrukcja Galileo Sphere Robot opracowana i opatentowana przez Mechatronic System przy współpracy z B&R. Wykorzystuje ona technologię bezpośrednich silników momentowych (direct-drive) dla trzech osi z dwoma silnikami liniowymi w kształcie łuków.

Dość licznie reprezentowane były rozwiązania, w których zintegrowane były robot, system wizyjny i wibrujący podzespół podający części. Dzięki sprzężeniu robota z systemem wizyjnymniewymagana jest jednoznaczna i powtarzalna orientacja podawanych części. Wibrujący podzespół podający ? najczęściej w formie tacy ? rozsypuje części w polu działania robota. Robot za pomocą systemu wizyjnego wybiera kolejne części z luźnie rozrzuconych detali. Dzięki temu wyeliminowano całkowicie podzespół wstępnego orientowania i pozycjonowania, jakim jest na przykład podajnik wibracyjny. Technologia ta staje się coraz bardziej dostępna dzięki obniżeniu cen poszczególnych komponentów oraz poprzez uproszczenie samej operacji orientowania/pozycjonowania części.

Następne targi Aautomatica odbędą się w 2010 roku.