EtherCAT oraz małe modele silników

Producent serwonapędów – firma ESTUN – poszerzyła ofertę zarówno w zakresie napędów, jak i silników. Nowym rozwiązaniem w serii napędów PRONET jest ich wersja z wbudowanym protokołem komunikacyjnym EtherCAT. Producent zaimplementował to rozwiązanie w swoich urządzeniach kosztem trybu krok/kierunek. Zaletą stosowania komunikacji czasu rzeczywistego, jaką jest EtherCAT, jest sterowanie wieloma osiami z urządzenia nadrzędnego przy jednoczesnym ograniczeniu okablowania do niezbędnego minimum. Należy pamiętać, że EtherCAT staje się coraz popularniejszy w maszynach wieloosiowych.
W przypadku silników nowością są moce 50 i 100 W. Ich gabaryty powodują, że łatwo znajdą zastosowanie w małych aplikacjach, takich jak plotery, drukarki 3D czy inne rozwiązania, gdzie standardowe wersje silników są za duże. Dynamika i dokładność pracy silników serwo powodują wzrost wydajności aplikacji w porównaniu z rozwiązaniami wykorzystującymi silniki krokowe.
Firma Multiprojekt zorganizowała promocję dla rozwiązań dotyczących małych aplikacji, gdzie takie silniki mogłyby znaleźć zastosowanie. Aktualna cena za zestaw serwo, w skład którego wchodzą: napęd, silnik oraz komplet kabli, to 450 dolarów netto.
www.multiprojekt.pl