EtherCAT G

Nowa klasa wydajności: sieć EtherCAT G o prędkości transmisji 1 GBit/s

Dzięki innowacyjnej technologii EtherCAT G sieć EtherCAT zyskała niespotykaną dotąd wydajność, oferując prędkość przesyłu rzędu 1 GBit pozwalającą na obsługę aplikacji wymagających przetwarzania dużej liczby danych. Nowe rozwiązanie jest w stu procentach kompatybilne ze sprawdzoną, standardową siecią EtherCAT o prędkości 100 MBit/s, zachowując typową dla niej prostotę obsługi. A w połączeniu z nową koncepcją rozdzielacza EtherCAT G umożliwia efektywną obsługę kilku segmentów sieci równocześnie.

Sieć EtherCAT G umożliwia transmisję danych z prędkością 1 GBit/s typową dla standardowej sieci Ethernet, zaś przedstawiony niedawno wariant pilotażowy EtherCAT G10 może przesyłać informacje z prędkością nawet 10 GBit/s. Ten znaczny – w porównaniu ze standardowymi 100 MBit/s w sieci EtherCAT – wzrost prędkości transferu przekłada się bezpośrednio na ogólną przepustowość sieci. Nawet w przypadku jej ograniczenia na skutek opóźnienia propagacji sygnału jest ona wciąż od 2- do 7-krotnie większa niż w standardowej sieci EtherCAT. Niemały wpływ na ten wynik wywiera przy tym nowa koncepcja rozdzielacza EtherCAT G.

Jak wyjaśnia Hans Beckhoff, właściciel i prezes Zarządu firmy Beckhoff: – Wprowadzając EtherCAT G i G10, uzyskaliśmy wydajność, która umożliwi naszym klientom budowę najlepszych i najefektywniejszych maszyn na świecie! Naszym celem nie było przy tym stworzenie alternatywy dla standardowej, sprawdzonej sieci EtherCAT o prędkości 100 MBit/s, lecz raczej jej uzupełnienie o kompatybilne warianty o wyższej wydajności.

Ekstremalna wydajność i prosta obsługa od początku definiowały komunikację w sieci EtherCAT, stanowiąc wyznaczniki jej sukcesu. Dlatego też projektanci nowej sieci EtherCAT G postanowili zachować te cechy – i to bez zmiany protokołów czy modyfikacji oprogramowania modułu EtherCAT master. EtherCAT G jest w pełni kompatybilny z popularną siecią EtherCAT, dzięki czemu pozwala dalej korzystać ze sprawdzonych cech i funkcjonalności swojego poprzednika, takich jak diagnostyka, precyzyjna synchronizacja czy technika dekodowania w locie (tzw. Processing on the Fly). Co więcej, nowe rozwiązanie jest także zgodne ze standardem Ethernet IEEE 802.3.

Wydajność oferowana przez standardową sieć EtherCAT w zupełności wystarcza do obsługi bieżącej komunikacji i przesyłu danych w większości typowych aplikacji. Nowa sieć została stworzona z myślą o wyjątkowo rozbudowanych systemach oraz układach składających się z dużej liczby urządzeń generujących olbrzymie zbiory danych, takich jak kamery wizyjne, złożone systemy napędowe czy komponenty systemów pomiarowych z wysoką częstotliwością próbkowania.