Ericpol stawia ultranowoczesny symulator cyfrowy

    W łódzkim Technoparku powstaje Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ), pierwsze na świecie urządzenie, które skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni i pozwoli zbadać zjawiska wymykające się dotąd obserwacji w warunkach laboratoryjnych.
    ARUZ ma być najważniejszym elementem Laboratorium Symulacji Molekularnych – jednego z sześciu laboratoriów powstających w Technoparku laboratoriów. Prace zostaną przeprowadzone w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu BioNanoPark. Jeden z najnowocześniejszych na świecie symulatorów ma być gotowy pod koniec lipca przyszłego roku.

    Urządzenie ma skrócić czas badań chemicznych z miesięcy do dni i pozwoli zbadać zjawiska wymykające się dotąd obserwacji w warunkach laboratoryjnych. To 100 km połączeń elektrycznych, 6 ton kabli, 25 tysięcy układów FPGA (rodzaj programowalnego układu logicznego). ARUZ z dokładnością do nanosekund odtworzy przepływ cząsteczek w czasie rzeczywistym i umożliwi poznanie natury zjawisk złożonych. I zrobi to naprawdę szybko, bo w przypadku badań chemicznych wynik, na który superkomputery pracowałyby miesiącami, ARUZ przygotuje w kilka dni. Co więcej, zrobi to z większą precyzją i zużywając mniej energii.

    Przyspieszenie prac to zasługa specjalnie opracowanej konstrukcji urządzenia, wykorzystującej 25 tys. równocześnie pracujących i połączonych ze sobą układów scalonych FPGA. Pomysłodawcą koncepcji budowy i funkcjonowania ARUZ jest Politechnika Łódzka. Zaletą analizatora jest również możliwość przeprogramowywania całego urządzenia. Jak mówią jego pomysłodawcy– będzie on jak kameleon, dostosowujący się do potrzeb badaczy.

    Urządzenie będzie służyć badaniom stosowanym przydatnym w przemyśle. Może znaleźć zastosowanie w badaniach na rzecz wielu dziedzin przemysłu od ochrony środowiska, przez farmację po przemysł kosmiczny i lotniczy. W praktyce symulacje przy jego wykorzystaniu będąmogły zastąpić badania laboratoryjne. Pozwoli opracowywać nowe materiały, leki, kosmetyki.