Endress+Hauser – Przepływomierze odporne na drgania

Wprowadzając nową generację przepływomierzy Vortex, Endress+Hauser umocnił swą pozycję światowego lidera w dziedzinie pomiarów przepływu. Przeznaczone do pomiaru strumienia objętości cieczy, pary i gazów przepływomierze Prowirl 72 i 73 są najnowszymi produktami w rodzinie PROline, obejmującej również przepływomierze elektromagnetyczne, masowe Coriolisa i ultradźwiękowe.

Sercem nowych urządzeń są sprawdzone i opatentowane różnicowe czujniki pojemnościowe DSC. Zapewniają one bardzo wysoką dynamikę pomiaru sięgającą 45:1, co w praktyce oznacza zakres ponad dziesięciokrotnie większy niż w przypadku tradycyjnych kryz pomiarowych.

Umieszczony za przegrodą czujnik jest bardzo odporny na uderzenia hydrauliczne oraz zanieczyszczenia stałe znajdujące się w cieczy lub parze. Jego konstrukcja, cechująca się zrównoważeniem mechanicznym, pozwala osiągnąć wysoką odporność na drgania instalacji, sięgającą 1g niezależnie od płaszczyzny drań. Jest to najlepszy rezultat wśród dostępnych na rynku przepływomierzy wirowych. Szoki temperaturowe dochodzące do 150°C/s nie powodują uszkodzeń mechanicznych, co sprawia, że przyrząd znajduje powszechne zastosowanie w aplikacjach kriogenicznych, np. przy rozładunku cystern z ciekłym azotem. Dla zastosowań wymagających wysokiej dyspozycyjności pomiaru, a takie spotykamy m.in. w energetyce atomowej, producent przeznaczył urządzenie z redundantnym układem czujnika i przetwornika pomiarowego. Interfejs obsługi w języku polskim oraz procedury szybkiej konfiguracji czynią je niesłychanie przyjaznym w obsłudze. Dostępne są zarówno wersje kompaktowe, jak i z elektroniką oddzieloną od czujnika pomiarowego. Standardowo przyrząd wyposażony jest w izolowane galwanicznie wyjścia prądowe i impulsowe z protokołem HART. Całość dopełnia wersja z interfejsami Profibus PA lub Foundation Fieldbus.

PROline Prowirl 73 posiada zintegrowany czujnik temperatury i licznik ciepła. Dzięki temu realizuje pomiary ciepła i masy pary nasyconej oraz wody, bez konieczności stosowania dodatkowych przeliczników, czujników temperatury i ciśnienia, co znacząco obniża koszty opomiarowania instalacji.

www.pl.endress.com