Elmark Automatyka – komputer jednopłytkowy 5.25 z procesorem Pentium M

Ścisła współpraca na rynku zastosowań wbudowanych firmy Advantech z Intelem owocuje kolejnymi aplikacjami, bazującymi na najnowszych procesorach tej uznanej marki. Najnowsza, po serii płytek z energooszczędnymi procesorami ULV, seria komputerów jednopłytkowych Advantech dedykowana jest do współpracy z procesorami Pentium M.
Pierwszy z nich, i już dostępny w sprzedaży, to komputer SBC: PCM-9581. Łączy on cechy komputera przemysłowego w standardzie 5.25" z właściwościami komputerów mobilnych typu notebook. Charakteryzuje go bardzo duża moc obliczeniowa, przy stosunkowo niedużym poborze mocy. W konfiguracji z procesorem Pentium M 1.6 GHz, 256 MB RAM, maksymalny pobór mocy to zaledwie 24 W! Dzięki tym właściwościom PCM-9581 doskonale nadaje się do budowy przenośnych systemów o dużych wymaganiach obliczeniowych.
Płytka PCM-9581 oferowana jest w kilku różnych wersjach, w zależności od procesora i zainstalowanych peryferiów. PCM-9581 obsługuje do 2 GB pamięci DDR, a podstawowe wyposażenie w interfejsy I/O zbliżone jest do standardowej płyty głównej ATX. Na szczególna uwagę zasługuje podwójny interfejs LVDS, wyjście telewizyjne, audio oraz opcjonalny G-bit Ethernet. Dzięki tym właściwościom płytka doskonale nadaje się do budowy wymagających aplikacji multimedialnych.
Jak każdy komputer jednopłytkowy PCM-9581 ma szereg cech komputera przemysłowego, takich jak: duży zakres temp. pracy, odporność na wstrząsy i wibracje, wbudowany watchdog. W wersji z procesorem Pentium M 1.1 GHz i Celeron M 600 MHz płytka nie wymaga aktywnego chłodzenia. Ma podstawkę na kartę CompactFlash, dzięki czemu w większości zastosowań komputer może być całkowicie pozbawiony elementów mechanicznych. Możliwości płytki można stosunkowo łatwo rozbudować poprzez jeden slot PCI lub złącze miniPCI, zainstalowane od dolnej strony płytki.
Sugerowana cena detaliczna PCM-9581F-00A1 (wersja bez CPU) wynos 1678 zł netto. Płytka ma wszystkie niezbędne certyfikaty i udzielana jest na nią 24-miesięczna gwarancja. www.elmark.com.pl