Electrolux otworzył fabrykę zmywarek w Żarowie

    Electrolux, producent zmechanizowanych urządzeń gospodarstwa domowego, uroczyście otworzył nowoczesną fabrykę zmywarek w Żarowie koło Wrocławia na Dolnym Śląsku. Według planów w bieżącym roku zostanie tam wyprodukowanych 160 000 urządzeń, a zatrudnienie znajdzie 145 osób.
    Za trzy lata, po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych, w fabryce w Żarowie będzie pracować 350 osób, produkcja wyniesie zaś 400 000 zmywarek rocznie. Łączna wartość tej inwestycji to 22 mln euro. Szacuje się, że ok. 40% materiałów, elementów i podzespołów do ich wytwarzania pochodzić będzie od polskich dostawców.
    Nowa fabryka spełnia wszystkie wymagania stawiane przez Electrolux Manufacturing System (EMS). EMS to globalna strategia produkcyjna firmy, w której zdefiniowano najwyższe standardy produkcji, zaopatrzenia, logistyki i jakości. Opisano w niej także narzędzia, metody i systemy organizacyjne ? służące osiąganiu tych standarstandardów. System ten powstał opierając się na najlepszych wzorcach wypracowanych zarówno w fabrykach Electrolux na całym świecie, jak i przez wiodących producentów z wielu innych branż, m.in. samochodowej czy lotniczej.
    Electrolux rozpoczął budowę hal fabrycznych o powierzchni 22 500 m2 w marcu 2005 roku na 26-hektarowym terenie, zakupionym w październiku 2004 roku. W grudniu 2005 roku zakład opuściły pierwsze zmywarki.
    Electrolux jest znanym na całym świecie producentem zmechanizowanych urządzeń gospodarstwa domowego. W jego ofercie znajdują się m.in.: chłodziarko-zamrażarki, pralki, kuchenki i odkurzacze. W 2004 roku wartość sprzedaży Grupy Electrolux wyniosła 121 miliardów koron szwedzkich. Grupa zatrudniała wówczas 72 000 pracowników. Każdego roku klienci z ponad 150 krajów kupują ponad 55 milionów urządzeń użytku domowego i profesjonalnego znanych marek, wchodzących w skład Grupy Electrolux, takich jak: AEG, Electrolux, Zanussi, Frigidaire, Eureka.