Dzień Nauki i Przemysłu w Gliwicach

Bez innowacji nie ma rozwoju ? przekonywali uczestnicy trwającego w środę w gliwickim Technoparku Dnia Nauki i Przemysłu. Można tam oglądać m.in. roboty mobilne, bezzałogowe samoloty, wirtualną salę operacyjną i egzoszkielety potrafiące zastąpić ludzką rękę.

Dzień Nauki i Przemysłu odbywa się po raz czwarty. W tym roku jest organizowany w ramach trwającego w Gliwicach od poniedziałku 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA).
 
?To ważny dzień w historii miasta, które postawiło na rozwój technologiczny. Po raz kolejny mamy okazję pokazać, jak prężnie działa nasz Park Naukowo-Technologiczny. Niektóre wynalazki firm działających w Parku na pewno zaskoczą niejednego? ? mówił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz podczas ceremonii otwarcia. Sekretarz Światowego Stowarzyszenia Technopolii, Deog-Seong Oh, przekonywał, że bez innowacji nie ma rozwoju.
 
Spośród kilkudziesięciu wystawców największą uwagę zwiedzających przyciągała wirtualna sala operacyjna, służąca do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart. ?To wielozadaniowy, zdalnie sterowany robot do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, a także zabiegów w innych dziedzinach chirurgii. Być może już niedługo zastąpi rękę chirurga? ? powiedział dr Zbigniew Nawrat z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.
 
Firma EgzoTech prezentuje egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem. ?To coś w rodzaju dodatkowej ręki, która z powodzeniem może zastąpić chorą kończynę. Wystarczy podpiąć urządzenia do naszych mięśni, napinać je i w ten sposób sterować egzoszkieletem? ? wyjaśnił pomysłodawca urządzenia Michał Mikulski, doktorant Politechniki Śląskiej.
 
Zwiedzający z ciekawością przyglądali się też prototypom bezzałogowych samolotów firmy Flytronic. Takich maszyn, potrafiących np. robić zdjęcia lotnicze w dzień i w nocy, używa m.in. polskie wojsko. Członkowie Światowego Stowarzyszenia Technopolii zwrócili szczególną uwagę na projekty firmy i3D. Firma zaprosiła przedstawicieli stowarzyszenia na specjalny seans, w trakcie którego wprowadziła widzów w świat wirtualnej rzeczywistości. W technologii 3D pokazała m.in. nowoczesny silnik Diesla.
 
Podczas Dnia Nauki i Przemysłu prezentowane są też bolidy skonstruowane przez członków Studenckich Kół Naukowych, roboty mobilne i wiele innych nowinek technologicznych.
 
Ideą Dnia Nauki i Przemysłu jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek badawczo-rozwojowych oraz ich osiągnięć. Projekt ma propagować innowacje technologiczne i naukowe oraz wzbudzać zainteresowanie mieszkańców rozwojem przedsiębiorczości w województwie śląskim.
 
Wśród gości targów są przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy naukowi uczelni, przedsiębiorcy, studenci i wszyscy zainteresowani nowinkami ze świata nauki i techniki. Targi po raz czwarty organizuje Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice przy udziale Politechniki Śląskiej.
 
Wydarzenie jest współfinansowane w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ?Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej? oraz przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego".
 
Patronat honorowy nad targami sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Gliwice, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa, Politechnika Śląska oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.