Dwuprzewodowy przetwornik 4200 do przepływomierzy masowych Coriolisa

Jednymi z najchętniej stosowanych urządzeń w przemyśle są te, które pracują w pętli prądowej. Chęć stosowania takie formy komunikacji i zasilania jest oczywista. Układ pomiarowy jest prostszy i tańszy w wykonaniu. Mając to na uwadze firma Emerson opracowała nowoczesny przetwornik dla przepływomierza Coriolisa model 4200. W przypadku przepływomierzy Coriolisa problemem jest ograniczona ilość mocy, jaką można pozyskać z pętli prądowej oraz chęć utrzymania dokładności jak dla tradycyjnego przepływomierza z zewnętrznym zasilaniem. W nowym przetworniku 4200 udało się przezwyciężyć powyższe trudności. Posiada on możliwość pracy w pętli prądowej 4-20mA i może przy tym współpracować z czujnikami o rozmiarach do 4”. Pozwala to na zastosowanie w większości typowych aplikacji przemysłowych.

Przetwornik 4200 to to urządzenie dwuprzewodowe jednak posiada również drugi kanał komunikacyjny, który może zostać skonfigurowany w tryb wyjścia prądowego. Pozwala to w pełni wykorzystać możliwości przepływomierza masowego Coriolisa, czyli mierzyć przepływ i gęstość.

Mimo ograniczonych zasobów energii inżynierom Emersona udało się wyposażyć przetwornik w wiele ciekawych i użytecznych funkcji zarezerwowanych do tej pory dla przetworników z zewnętrznym zasilaniem. Takimi funkcjami są np.:
– nowoczesny wyświetlacz graficzny z przyciskami dotykowymi, które umożliwiają konfigurację bez konieczności demontażu pokrywy.
– wbudowanym historian połączony z zegarem czasu rzeczywistego pozwala rejestrować dane do 14 dni. Rejestracji podlegają również zmiany konfiguracji czy występujące alarmy. Historian okazuje się niezastąpionym narzędziem przy poszukiwaniu przyczyn problemów z funkcjonowaniem układów automatyki, czy też przy wykrywaniu problemów z prowadzeniem procesu technologicznego. Dzięki historianowi mamy możliwość dokładnie prześledzić, co działo się w krytycznym momencie.
– Przetwornik wyposażony jest również w funkcję weryfikacji przepływomierza SMV (Smart Meter Verification), która pozwala zweryfikować stan rurek pomiarowych. Możliwe jest wykrycie takich uszkodzeń jak korozja, erozja czy deformacja wywołana np. młotem hydraulicznym.

Nowy przetwornik posiada możliwość stosowania w obwodach blokadowych dzięki posiadanym certyfikatom SIL.

Przetwornik 4200 pozwala dziś na modernizacje istniejących układów pomiarowych bez konieczności modyfikacji okablowania, a w przypadku nowych instalacji pozwala znacząco ograniczyć koszty inwestycji związane z doprowadzeniem zewnętrznego zasilania.