Dwa obszary polskiego rynku robotów

Przemysław Degórski, kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Sprzedaży, WObit
Dwa obszary polskiego rynku robotów
Polski rynek robotów do zastosowań specjalnych można podzielić na dwa obszary. Pierwszy z nich jest zaopatrywany w roboty manipulacyjne przystosowywane do aplikacji, natomiast drugi jest odbiorcą rozwiązań dedykowanych, budowanych od podstaw.
Najchętniej kupowane są rozwiązania uniwersalne. Roboty stosowane są przede wszystkim do wykonywania szybkich i powtarzalnych czynności. Podstawowym kryterium jest jednak rachunek ekonomiczny. Zakup robota musi się opłacać. Najczęstszymi klientami są duże zakłady przemysłowe.
Koncerny koncentrują się na czynnościach związanych z ich kompetencjami i podzlecają mniejszym firmom przygotowanie podzespołów. W takim układzie również mniejsze firmy stają się klientami na zakup robota. Rozwój tego rynku hamowany jest przez zbyt wysokie ceny istniejących rozwiązań.
Obecnie robotyka rozwija się dwukierunkowo. Uznani producenci prześcigają się w tworzeniu szybszych i dokładniejszych urządzeń, ale warto zwrócić uwagę na korzystne cenowo rozwiązania rodzime, których można użyć w aplikacjach dotychczas niemających uzasadnienia ekonomicznego.