Duża szansa na udaną digitalizację z dotacją i oprogramowaniem Kepware

Schemat komunikacji Thingworx Kepware Edge (wersja KEPServerEX dla systemu Linux)

Dobry czas na inwestycję

Mimo, iż od pojawienia się haseł „Przemysł 4.0”, „digitalizacja” i „cyfryzacja przemysłu” minęło już sporo czasu i nie brakuje przykładów udanych wdrożeń za oceanem i w Europie zachodniej, w Polsce wiele firm produkcyjnych wciąż wstrzymuje się z inwestycją w cyfryzację lub robi to bardzo ostrożnie. Wkrótce może się to zmienić, gdyż pojawią się duże dotacje na cyfryzację. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowuje konkurs dla dużych przedsiębiorców w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Program wystartuje prawdopodobnie już w czerwcu 2023. W grę wchodzą projekty o wartości od 8 do 140 mln zł, a dofinansowanie w zależności od regionu może wynieść nawet 50%. Jednym z podstawowych celów KPO jest „Zapewnienie odpowiedniego poziomu cyfryzacji i robotyzacji dużych przedsiębiorstw w celu wzrostu ich produktywności, poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa oraz umożliwienia transformacji w kierunku Przemysłu 4.0.”. Zdecydowanie nadchodzi zatem czas na cyfryzację fabryk i na Przemysł 4.0 w Polsce! A jak zacząć?

Komunikacja to podstawa

Celem Przemysłu 4.0 jest wzrost produktywności i efektywności zakładów produkcyjnych. Ma temu służyć maksymalna automatyzacja i autonomizacja fabryk, czyli zdolność do automatycznej adaptacji do wszelkich zmian oraz do samooptymalizacji. Oczywiście, aby w pełni osiągnąć ten cel, w wielu branżach potrzebne będą roboty, pojazdy AGV, a nawet sztuczna inteligencja, ale przede wszystkim w cyfrowej fabryce nie może zabraknąć niezawodnej wymiany cyfrowych danych, zarówno  jako  machine- to-machine (M2M), jak i z systemami IT. Nie ma cyfryzacji bez cyfrowej komunikacji!

Postaw na Kepware

Fundamentem digitalizacji wielu zakładów na świecie, w tym w Polsce jest już często oprogramowanie KEPServerEX firmy Kepware (grupa PTC), występujące także pod nazwą ThingWorx Kepware Server. Jest to platforma komunikacyjna umożliwiająca cyfrową integrację maszyn, linii produkcyjnych i systemów rozproszonych, a nawet systemów klimatyzacji i automatyki budynkowej (HVAC/BMS) czyli całego tzw. OT (Operational Technology) ze światem IT, np. systemami ERP, bazami danych czy chmurą. KEPServerEX obsługuje ponad 300 protokołów przemysłowych, więc „dogada się” z prawie każdym urządzeniem i oprogramowaniem działającym w firmie produkcyjnej. Oprócz dedykowanych protokołów urządzeń, wymiana danych odbywa się popularnymi już w przemyśle protokołami, od OPC DA poprzez OPC UA, a skończywszy na MQTT i REST – wszystko w jednym ergonomicznym narzędziu, zastosowanym już w 75 tys. lokalizacji i przez wielu uważanym za numer 1 na świecie. Zastosowanie certyfikatów oraz możliwość tunelowania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Najważniejsze jest wdrożenie

W firmie INEE nie ograniczamy się do sprzedaży licencji. Jesteśmy inżynierami i w zależności od potrzeb, pomagamy klientom stawiać pierwsze kroki, uruchamiamy jakąś pilotażową komunikację lub dostarczamy gotowe rozwiązanie, często obejmujące hardware i software. Dodatkowo prowadzimy szkolenia z komunikacji przemysłowej, bazujące na oprogramowaniu Kepware, zarówno dla jego bieżących, jak i potencjalnych użytkowników, a także osób szukających dobrych praktyk i sprawdzonych sposobów na cyfryzację fabryki i Przemysł 4.0.


Krzysztof Kuźniarz

INEE Sp. z o.o.

www.inee.pl