Adam Przepolski, specjalista ds. druku 3D w firmie CadXpert
Pomimo wykonania ponad kilku tysięcy wydruków 3D, muszę przyznać, że niektóre zastosowania nawet mnie potrafią zaskoczyć. Ten fakt pokazuje skalę, jak szybko druk 3D wkracza do firm, które na polach swojej działalności odnajdują coraz to nowsze miejsca dla technologii przyrostowych.
Najbardziej powszechną aplikacją jest szybkie prototypowanie, w którym druk 3D ma coraz więcej do zaoferowania. Chodzi tu
już nie tylko o szybkie i tanie drukowanie nieskomplikowanych modeli, ale także o tworzenie funkcjonalnych prototypów zbliżonych swoimi właściwościami do finalnych części. W związku z tym możemy wydrukować zarówno obudowę urządzenia elektronicznego, jak i koncepcyjny model skrzyni biegów. Oprócz prototypowania drukowanie 3D znajduje zastosowanie m.in. w wytwarzaniu form wtryskowych, w produkcji oprzyrządowania, narzędzi kontrolno-pomiarowych lub podzespołów. Zauważamy, że różnorodność materiałów oraz wzrastająca precyzja urządzeń sprzyjają wykorzystywaniu druku 3D do produkcji gotowych części.
Do niedawna druk 3D był kojarzony z amatorskimi drukarkami 3D klasy desktop, które często były przeznaczone do samodzielnego montażu i nie miały dedykowanego oprogramowania. Obecnie systematycznie przybywa zakładów planujących wdrożenie profesjonalnych, przemysłowych systemów druku 3D, co niewątpliwie wiąże się ze wzrostem świadomości przedsiębiorców co do możliwości technologii przyrostowego wytwarzania.