Dni otwarte Paletyzacji i Pakowania zrobotyzowanego – relacja

Dni otwarte Paletyzacji i Pakowania zrobotyzowanego odbyły się 13-14 kwietnia w Kielcach w siedzibie firmy Gema. Po powitaniu gości, zaprezentowane były sylwetki firm Gema oraz Comau, parę słów o bogatej historii obu firm, a także o bieżących działaniach. Następnie odbyły się prezentacje dotyczące zrobotyzowanego pakowania i paletyzacji wraz z krótką wizualizacją oprogramowania symulacyjnego SIM3D oraz prezentacja owijarek specjalistycznych firmy Gema.
Po części teoretycznej przyszedł czas napraktykę. W przygotowanej wcześniej strefie zaprezentowano krótką linię pokazową do paletyzacji i depaletyzacji z użyciem dwóch robotów Comau oraz owijarkę pierścieniową do zabezpieczania ładunków folią stretch. Zastosowane roboty firmy Comau to PAL 180 o udźwigu 180kg z ramieniem o długości 3,1m oraz NJ 220 o zasięgu 2,7m oraz unoszący ładunki do 220kg. Na robocie NJ 220 zawieszony był chwytak wspólnie wykonany przez obie firmy, który paletyzował pełne warstwy kartonów. Po ułożeniu trzech pełnych warstw, gotowa paleta przemieszczała się po przenośniku rolkowym w kierunku automatycznej owijarki pierścieniowej. Maszyna służy do pakowania ładunków paletowych w folie rozciągliwe (stretch), poprzez kilkukrotne owinięcie wg zaprogramowanego sposobu owijania folii. Integrowana jest z istniejącymi urządzeniami i linią pakującą. Paleta z ładunkiem pozostaje nieruchoma w trakcie owijania i dlatego można pakować z dużą wydajnością, także niestabilne ładunki.
Oprócz pokazowej linii, firma Comau zaprezentowała znaną już wielu rywalizację na refleks z robotem Racer, gdzie zabawa polegała na szybszym wciśnięciu zapalonego klawisza niż robot. Ponadto istniała możliwość zajrzenia do szafy sterującej robota i zapoznaniem się z jej wnętrzem oraz prostego poruszania robotem NJ 165 z panelu sterowania TP5.

Fot. robotyka.com