Mimo iż nie jestem zagorzałym kibicem piłkarskim, ogólny ?szał radości? z faktu przyznania Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012 udzielił się również i mnie.
Tylko że następnego dnia stojąc jak zwykle w warszawskim korku pomyślałam, że za 5 lat w czasie trwania mistrzostw będę chyba zmuszona zdecydować się na przymusowy dwumiesięczny urlop?
Tymczasem dookoła trwa prześciganie się w przewidywaniach, kto ?zarobi? więcej na Euro 2012. Czy będą to kompanie browarnicze, firmy budowlane, czy w ostatecznym rozrachunku przeciętny Kowalski?
W czerwcu zeszłego roku w dziale Najnowsze technologie opisaliśmy proces budowy stadionu Allianz Arena, który zastąpił dotychczasowy monachijski Stadion Olimpijski (wybudowany w 1972 r.) i w 2006 roku powitał fanów piłki nożnej z całego świata.
Przy budowie Allianz Arena wykorzystano liczne nowinki technologiczne i architektoniczne, jednak oprócz tego projektanci stadionu poświęcili wiele uwagi na nowy image, stosując najnowsze standardy w iluminacji fasady zewnętrznej. Elewacja tego obiektu przybiera różne barwy, zależnie np. od tego, która drużyna gra w danym momencie na stadionie.
Zrealizowany system automatyki oparty został na strukturze sieciowej z protokołem Ethernet, a do sterowania instalacją oświetleniową wykorzystano oferowane przez firmę Beckhoff sterowniki oparte na technologii Embedded PC oraz moduły rozproszonych We/Wy.
Gdzieniegdzie słychać głosy, że przebudowa warszawskiego stadionu znanego dotychczas jako ?Jarmark Europa? ma bazować na podobnych technologiach. A przecież to tylko jeden z kilku stadionów, które będą musiały przejść metamorfozę. Będziemy zatem śledzić, które z polskich ?firm automatyki? skorzystają na Euro 2012.
Wracając do ?tu i teraz??
W tym numerze znajdziecie Państwo raport na temat rynku przepływomierzy (str. 32). Dostarcza on cennych informacji ? m.in. na temat tendencji rynkowych, rynku dostawców oraz oczekiwań użytkowników wobec przepływomierzy. Uzupełnieniem i równocześnie w dużej części potwierdzeniem wyników naszego badania jest komentarz specjalistów, których codzienna praca łączy się z ekspertyzą obiektów wymagających instalacji przepływomierzy.
Tym samym tematem zajmujemy się w dziale Jak to się robi (str. 58), opisując krok po kroku technikę doboru przepływomierzy. Z tego co redakcja zdążyła się zorientować, bardzo mało jest takich kompleksowych opracowań ? więc tym bardziej zapraszam do lektury.
W Temacie z okładki (str. 18) przyglądamy się technologii RFID, przytaczając wypowiedzi zarówno ekspertów z zagranicznych koncernów, jak i naszych polskich specjalistów; choć jak dotąd w Polsce nie ma jeszcze pełnego wdrożenia RFID, testowane są natomiast rozwiązania pilotażowe, np. w PKP Cargo.
A jaka jest odpowiedź na tytułowe pytanie? Nie ryzykując błędnej odpowiedzi myślę, że brzmi ona tak samo, jak dla każdej innej dziedziny ? uda się tylko niektórym.
My możemy jedynie życzyć sobie pomysłowości równej właścicielowi domeny euro2012.pl, za którą zapłacił w ubiegłym roku 100 zł, a za którą ? godzinę po ogłoszeniu wygranej Polski i Ukrainy ? proponowano mu już 100 tysięcy zł. Propozycję tę oczywiście rozsądnie odrzucił?
Hanna Tylicka, redaktor naczelna
ht@controlengpolska.com