Czujniki mikromechaniczne stały się integralną częścią samochodów i smartfonów. Maleńkie czujniki stają się coraz inteligentniejsze, kompaktowe i energooszczędne. Dzięki czujnikom MEMS można integrować jeszcze więcej produktów – w Internecie przedmiotów integracja obejmie wszystkie produkty – także te, które do tej pory nie były kojarzone z elektroniką, np. drzwi czy okna. Czujniki są gwarancją wyższego komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności energetycznej.
Bosch oferuje czujniki wykorzystywane do wielu różnych zastosowań w elektronice samochodowej i użytkowej. Czujniki MEMS (Micro Electro Mechanical Systems – mikrosystemy elektromechaniczne) mierzą między innymi ciśnienie, przyspieszenie, ruch obrotowy, z pole magnetyczne ziemi. Dzięki temu pełnią rolę organów zmysłów w samochodach i smartfonach. Od roku 1995 Bosch produkuje czujniki dla samochodów. Przykładowo, głównym elementem elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy ESP jest czujnik odchylenia kierunkowego, który rejestruje ruch obrotowy samochodu wokół jego osi pionowej. We współczesnym pojeździe może być zamontowanych nawet 50 czujników MEMS. Dzięki czujnikowi przyspieszenia Bosch Sensortec smartfon lub tablet, wie kiedy jest trzymany w pozycji pionowej i odpowiednio dopasowuje wyświetlanie obrazu. Maleńkie mikrofony MEMS produkowane przez należącą do Bosch spółkę Akustica rejestrują szumy i mowę. Czujniki Bosch znajdują się już w co drugim smartfonie na świecie.
Bosch od samego początku bierze udział w rozwijaniu technologii MEMS i jest dziś wiodącym dostawcą tej technologii na wyjątkowo dynamicznie rozwijającym się rynku, co potwierdzają eksperci rynkowi IHS Technology oraz Yole Développement. Od czasu rozpoczęcia produkcji w roku 1995 Bosch wyprodukował już ponad cztery miliardy czujników MEMS. W 2013 roku taśmy nowoczesnej fabryki procesorów w Reutlingen opuściło ok. miliard czujników, co oznacza że fabryka produkuje trzy miliony sztuk dziennie. – Bosch jest jedynym dostawcą, który samodzielnie produkuje różne typy czujników mających wiele zastosowań. W sumie Bosch jest posiadaczem ponad 1 000 patentów i wniosków patentowych w dziedzinie technologii MEMS. Gwarantuje to naszą innowacyjność – mówi Klaus Meder, prezes działu branżowego Bosch Automotive Electronics.