Maszyny budowlane będące w ciągłej eksploatacji ulegają często awariom, dlatego by działały poprawnie, warto sprawdzać na bieżąco ich stan techniczny oraz dokonywać zakupu części zamiennych, które są oryginalne, przeznaczone typowo pod konkretny rodzaj maszyny bądź wybierać znanych producentów, którzy gwarantują jakość.

Gdzie kupować części do maszyn?

Maszyny zwłaszcza budowlane, by poprzez awarię nie generowały strat, powinny być zaopatrzone w najlepszej jakości części, które pochodzą ze znanego źródła. Obecnie bez trudu można nabyć części Komatsu bądź innej firmy, jednak należy wybierać zaufanych dystrybutorów.

Czasem może okazać się, iż dana część nie jest dostępna na magazynach, dlatego wybranie firmy, która sprowadzi je w jak najkrótszym czasie, pozwoli na szybkie naprawienie usterki i powrót maszyny do dalszej pracy.

Najczęściej kupowane części do maszyn

Nigdy nie wiadomo jaka część maszyny ulegnie awarii, dlatego przed jej zakupem warto sprawdzić, jak wygląda serwis i czy części zamienne są dostępne.

Do najczęściej kupowanych części można zaliczyć:

– termostaty
– elektrozawory
– sworznie, siłowniki
– lemiesze,
– szyby płaskie i wypukłe
– turbosprężarki
– wieńce zębate itp.

Oczywiście oleje i smary również powinny być uzupełniane na bieżąco.

Maszyny budowlane, leśne czy kopalniane pracują w trudnych warunkach, dlatego monitorowanie ich stanu jest bardzo ważne. Zaniechanie przeglądów może trwale uszkodzić silnik, a co za tym idzie maszyna może nie być opłacalna w naprawie.

Profesjonalny serwis maszyn to podstawa

Wszystkie maszyny, bez względu, do jakiej pracy są niewykorzystywane, powinny być serwisowane w odpowiednich zakładach, które specjalizują się w tej dziedzinie. Naprawa poszczególnych elementów wymaga stosownej wiedzy, dlatego by nie narażać się na dodatkowe koszty i kolejne dni przestoju lepiej wybierać serwisy, które oferują najwyższą jakość i najlepsze części pochodzące od wiodących producentów.

Koszt części zamiennych

W przypadku awarii maszyny koszty jej naprawy są w dużej mierze uzależnione od tego, jaką część trzeba wymienić. Na pewno zakup zamienników będzie nieco tańszy, lecz jeśli oryginalne części są dostępne, nie warto szukać tańszych opcji.

Części oryginalne czy zamienniki?

W przypadku maszyn budowlanych oryginalne części zamienne nie zawsze dostępne są od ręki, a czas ich zamówienia może wynosić nawet kilka dni, co niestety jest dużym problemem. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, na uwagę zasługują również wysokiej jakości zamienniki, dopasowane do konkretnego modelu maszyny. Oczywiście należy wcześniej dokładnie sprawdzić, czy będą pasowały i od jakiego producenta pochodzą.

Naprawa maszyn – gdzie się udać?

Wymiana części i ogólnie naprawa maszyn nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli wiedza ogranicza, dlatego nie warto zabierać się za takie czynności samodzielnie, gdyż można narobić więcej szkód i narazić się na dodatkowe straty. Profesjonalnych zakładów naprawiających takie urządzenia nie brakuje, dlatego warto zadzwonić po fachowca, który zdiagnozuje problem i zamówi odpowiednie części.

Źródło: Komatsu