COPA-DATA rozpoczyna projekt badawczy dotyczący inteligentnych interfejsów użytkownika

    Nowoczesne urządzenia, takie jak smartfony czy tablety, są coraz chętniej wykorzystywane w środowisku przemysłowym. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem na nowe koncepcje operacyjne, interakcyjne i wizualizacyjne. W ramach projektu badawczego ?zenon Smart Interfaces?, COPA-DATA odpowiada na nowe wymagania rynkowe, rozszerzając ofertę rozwiązań w zakresie automatyki dla urządzeń mobilnych.

    Z jednej strony, projekt badawczy koncentruje się na inteligentnych interfejsach użytkownika, potrafiących dostosować się do określonej sytuacji i do użytkownika, a z drugiej strony, na koncepcjach interakcji związanych z tym zagadnieniem, wychodzących poza ramy standardowego projektu operacyjnego. Celem projektu jest, między innymi, umożliwienie systemowi automatyki wykrycia sprzętu, na którym pracuje i automatyczne dostosowanie się do tego urządzenia w celu optymalizacji jego działania. Rozwiązania opracowane w ramach tego projektu będą zawierać następujące innowacje: 1. nowe koncepcje operacyjne/interakcyjne, 2. elementy inteligentnego sterowania (interfejs użytkownika) 3. możliwość wykorzystania w urządzeniach mobilnych, oraz 4. wsparcie podczas projektowania rozwiązań inżynieryjnych i aplikacyjnych.

    Reinhard Mayr, dyrektor ds. produktów w COPA-DATA, wyjaśnia: ?Pracownicy produkcji lub personel obsługi będzie zadowolony z możliwości śledzenia produkcji na tablecie, np. w celu monitorowania (kontrolowania) procesów lub bezpośredniego sterowania produkcją. Natomiast inna grupa docelowa z pewnością doceni możliwość planowania spotkań zarządu oraz zdalny dostęp do najważniejszych danych liczbowych na tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. Jak widać nie chodzi już tylko o dostępność danych w dowolnym czasie i miejscu, lecz również o ich idealną reprezentację i możliwości komunikacyjne ? w zależności od urządzenia wyjściowego. I właśnie w naszym nowym projekcie badawczym podejmujemy te wyzwania.?

    Same adaptacyjne interfejsy użytkownika nie są w stanie zapewnić terminowego, szybkiego i bezpiecznego działania. Inteligentne systemy automatyki wymagają również nowych koncepcji interakcji, aby zapewnić możliwie najlepszą obsługę użytkownika podczas wykonywania zadań. Możliwości są szerokie i obejmują, między innymi: Touch/Multi-Touch i rozproszone działanie Multi-Touch; rozpoznawanie wzorców, pozycji lub gestów użytkownika śledzenie ruchów gałek ocznych w celu rozpoznania, na czym skupia się uwaga użytkownika oraz działanie oparte na gestach. ?Człowiek i maszyna funkcjonują zupełnie inaczej. Powszechnie stosowane terminale operacyjne nie uwzględniają tego faktu, nie są zbytnio intuicyjne, ich obsługa na ogół nie jest całkiem jasna, a ponadto opierają się na tradycyjnych koncepcjach działania. Oczekuje się, że użytkownik będzie przeszkolonym specjalistą, szczególnie w przypadku zastosowań  przemysłowych. Chcemy zaoferować naszym Klientom intuicyjne i przyjazne interfejsy użytkownika stworzone w oparciu o wiedzę uzyskaną podczas realizacji naszego projektu badawczego. Koncepcja interakcji powinna być szybka i łatwa do nauki, ograniczając w ten sposób konieczność szkolenia oraz liczbę popełnionych błędów,? mówi Mayr.