ABB przejmuje za 1 mld dol. producenta urządzeń fotowoltaiki

  ABB oraz Power-One, dostawca rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, wydajnego przetwarzania mocy i zarządzania energią elektryczną, ogłosiły że ich rady nadzorcze zgodziły się na transakcję, zgodnie z którą ABB nabędzie firmę Power-One po cenie 6,35 dolarów za akcję w gotówce lub po wartości kapitałowej spółki netto rzędu 1,028 mld dol.

  – Fotowoltaika staje się główną siłą, która zmienia kształt przyszłej kombinacji źródeł energii ponieważ gwałtownie zbliża się do osiągnięcia parytetu sieci. Połączenie Power-One i ABB w pełni odpowiada naszej strategii na rok 2015 i wykreuje światowego gracza, działającego na skalę umożliwiającą skuteczne konkurowanie na rynku oraz tworzenie wartości dla klientów, pracowników i udziałowców – powiedział prezes ABB Joe Hogan.

  Power-One posiada j szeroką ofertę w zakresie inwerterów solarnych na rynku ? od inwerterów domowych po aplikacje dla zakładów użyteczności publicznej – oraz szerokie zaplecze produkcyjne. Posiada również portfolio rozwiązań dla energetyki, które jest bliskie biznesom generowania mocy ABB.

  Power-One zatrudnia prawie 3300 pracowników, głównie w Chinach, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. W 2012 roku firma wygenerowała 120 mln dol. zysku operacyjnego przed amortyzacją (EBITDA) ze sprzedaży o wartości około 1 mld dol.

  – Ta transakcja ma dużą wartość dla naszych udziałowców i pozwoli Power-One przyspieszyć jej rozwój. Wspólnie możemy skuteczniej zająć się rosnącym na całym świecie zapotrzebowaniem na innowacyjne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej oraz wzmocnić naszą wiodącą rolę na światowym rynku. Uważam, że ABB jest właściwym partnerem i teraz jest idealny moment dla naszych firm, aby połączyć siły – komentuje Richard J. Thompson, prezes Power-One.

  Od wielu lat ABB dostarcza swoje rozwiązania na rynek fotowoltaiki i jest na dobrej drodze, aby sprzedaż inwerterów solarnych w 2013 roku zakończyć na poziomie 100 mln dol. Inwertery solarne to jedna z najszybciej rozwijanych technologii w energoelektronice, wymagająca znacznych nakładów w obszarze badania i rozwoju. W 2012 roku ABB zainwestowała w sumie około 1,5 mld dol. w badania i rozwój.

  Transakcja między ABB a Power-One ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2013 roku.