CIP Security – bezpieczna komunikacja w sieci przemysłowej EtherNet/IP

Rockwell Automation wprowadził na rynek pierwsze urządzenia i oprogramowanie obsługujące protokół CIP Security. CIP Security pomaga chronić urządzenia i systemy wykorzystujące EtherNet/IP przed zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Protokół jest częścią architektury defense-in-depth i umożliwia certyfikowanie urządzeń przemysłowych zgodnie ze standardem bezpieczeństwa IEC 62443-4-2.

Postępująca Cyfrowa Transformacja ma na celu zwiększenie produktywności i rentowności fabryk co bezpośrednio przekłada się na potrzebę zarządzania, ciągle nowym w przemyśle, wyzwaniem jakim jest cyberbezpieczeństwo. Dotychczas sieci i urządzenia nie były przygotowane do ochrony przed tzw. cyberatakami. CIP Security to zmienia. Jest to kolejny element protokołu EtherNet/IP, który zapewnia uwierzytelnienie, integralność i poufność danych w komunikacji na poziomie OT. W ofercie Rockwell Automation pojawiły się urządzenia, które obsługują CIP Security, między innymi sterowniki programowalne i moduły komunikacyjne. Także platforma softwareowa została przygotowana do bezpiecznej komunikacji z poziomem OT.

Protokół jest częścią architektury defense-in-depth i umożliwia certyfikowanie urządzeń przemysłowych zgodnie ze standardem bezpieczeństwa IEC 62443-4-2.