Ciekawostki związane z ogólnie pojętym tematem komponentów bezpieczeństwa

W aplikacjach zrobotyzowanych stosowano dotychczas różnego rodzaju wyłączniki krańcowe
bezpieczeństwa czy specjalne ograniczniki mechaniczne, aby w sposób zgodny z normami
bezpieczeństwa ograniczyć zasięg pracy robota. W ostatnich latach producenci robotów intensywnie pracują nad stworzeniem robota w pełni bezpiecznego. Jednym z przykładów takiego działania jest stosowanie specjalnego systemu bezpieczeństwa DCS w robotach FANUC, zgodnego z kategoriami PLd oraz Ple wg najnowszej normy bezpieczeństwa EN ISO 13849-1.
Pakiet bezpieczeństwa DCS umożliwia tworzenie specjalnych stref bezpieczeństwa, w
których robot sprawdza swoją pozycję i prędkość dzięki wbudowanym w kontroler robota
redundantnym układom bezpieczeństwa. Sprawdzanie pozycji robota dotyczy całego ramienia
robota wraz z jego osprzętem (chwytakiem, uchwytami, prowadnicami, przepustami,
okablowaniem). Z całkowitej koperty pracy robota można wydzielić obszar pracy niezbędny do realizacji zadania. Pozostała część koperty pracy robota może więc być przeznaczona do innych zastosowań w fabryce (ciągi komunikacyjne, inne stanowiska pracy).
W obszarze pracy robota można zdefiniować strefę bezpieczeństwa o ustalonych kształtach i
wymiarach, w której bezpiecznie może pracować człowiek bez konieczności przerywania pracy robota. Kontrola, czy człowiek znajduje się w strefie pracy robota, może być realizowana przy użyciu maty, kurtyny czy wyłącznika drzwiowego bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu człowiek może pracować w części obszaru pracy robota, dokonując np. załadunku detali. W momencie pracy człowieka robot nie wjedzie do zadeklarowanej, bezpiecznej strefy załadunku, w której aktualnie znajduje się człowiek.
Sprawdzanie bezpiecznej pozycji robota wykorzystuje się w sytuacjach, gdy ruch robota
musi być ograniczony ze względu na limity miejsca lub procesu, a zasięg tego robota jest większy niż aktualnie wymagany w procesie, co pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności miejsca w hali produkcyjnej, elastyczność w konfiguracji systemu, redukcję kosztów sprzętu i wzrost niezawodności aplikacji zrobotyzowanej.