Elementami, na które powinien zwrócić uwagę projektant maszyny są napędy ze zintegrowaną technologią bezpieczeństwa oraz sieciowe rozwiązania bezpieczeństwa.
Użycie funkcji bezpieczeństwa zintegrowanych w serwonapędzie zapewnia bezpieczeństwo zorientowane na monitorowanie określonych limitów w oparciu o założone wcześniej wymagania. Do najważniejszych funkcji bezpieczeństwa należą: bezpieczna ograniczona prędkość, bezpieczna maksymalna prędkość, bezpieczne ograniczone położenie, bezpieczny kierunek, bezpieczne zatrzymanie, i inne.
Powyższe funkcje bezpieczeństwa mogą być zaimplementowane w specjalnych, certyfikowanych blokach funkcyjnych, zgodnych z PLCopen Safety – wdrożonych w celu zapewnienia efektywnego wykorzystania modułów SafeMC ? dzięki czemu aplikacja powstaje w sposób łatwy, szybki i bezpieczny.
Realizacja zintegrowanych w napędzie funkcji bezpieczeństwa otwiera zupełnie nowe możliwości dla zagwarantowania bezpieczeństwa ludzi, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej dostępności do maszyny.
Sieciowe rozwiązania bezpieczeństwa, wykorzystujące bezpieczne protokoły komunikacyjne bazujące na przemysłowym Ethernet, jak openSAFETY, są od dawna wspierane m.in. przez firmę B&R. Rozwiązania sieciowe pozwalają na uzyskanie czasów cyklu rzędu 200?s oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa nawet do SIL 3/PL e.
W przeciwieństwie do sztywnego okablowania uzyskujemy redukcję błędów i ilości okablowania, prostotę integracji systemu bezpieczeństwa z systemem sterowania oraz możliwości realizacji bardziej zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa z wykorzystaniem bezpiecznych napędów. Inteligentne i bezpieczne reakcje na zdarzenia bezpieczeństwa, zapewniają korzyści dla procesów, pomagając uniknąć niepotrzebnych manipulacji i zwiększyć wartość maszyny.