Ciągły wzrost… czy uda nam się go utrzymać…

W październiku firma Deloitte opublikowała wyniki rankingu „Najlepsze firmy technologiczne w Europie Środkowej”. I tak jak w innych raportach/rankingach, tak i tym razem zwyciężyła polska firma – Pro Futuro – operator alternatywnych technologii telekomunikacyjnych. Jej przychody w ciągu ostatnich 5 lat wzrosły 220-krotnie! Jak stwierdziło kierownictwo, podstawowym czynnikiem rozwoju firmy okazał się odpowiedni moment wejścia na rynek i błyskawiczna reakcja na potrzeby klientów. Zapraszam do zapoznania się z pełnymi wynikami rankingu (dział „Nowości”, str. 13).
W dziale „Nowości” piszemy także o „RFID skazanym na sukces” – jest to zapowiedź artykułu, który ukaże się w grudniowym wydaniu jako temat z okładki. Jak przewidują eksperci Unisys Golbal Visible Commerce, technologia RFID upowszechni się już w przyszłym roku. W Polsce niestety nie ma na razie żadnego wdrożenia RFID. Rynek pod tym względem jest dopiero rynkiem potencjalnym, i to zarówno w Polsce, jak i w Europie. Choć przypomnijmy, że Niemcy wdrożyły ten system, a nasz sąsiad – Rosja – jest w trakcie przygotowań. Sporo powinno zmienić przyznanie częstotliwości dla RFID w Europie. Barierą dla rozwoju, i to nie tylko w Europie, są również ceny tagów, wielokrotnie przewyższające koszt tradycyjnych metek z kodami paskowymi. Średni koszt etykiet RFID waha się od 0,5 do 1 euro za sztukę, gdzie tradycyjna etykieta z kodem paskowym kosztuje zaledwie kilka groszy. Natomiast koszt samej infrastruktury do obsługi RFID jest zbliżony do kosztu infrastruktury obsługującej tradycyjne metki. Więcej na temat przyszłości RFID – str. 8, a wszelkie techniczne aspekty tej technologii szeroko opiszemy w grudniowym wydaniu.
W tym numerze, w temacie z okładki, rozważana jest odwieczna kwestia – wydać więcej, a potem płacić mniej za eksploatację, czy zaoszczędzić przy zakupie, a… potem się zastanawiać, dlaczego jest tyle przestoi, dlaczego przychodzą wysokie rachunki za energię elektryczną itd. Problem ten nie dotyczy tylko silników elektrycznych, ale tym właśnie zagadnieniem zajęli się właśnie eksperci największych producentów tych urządzeń.
Coraz większą popularnością cieszą się systemy wizyjne maszyn. Dzięki różnorodności aplikacji mają one zastosowanie nie tylko w kontroli procesów. Równoczesny wzrost popularności sieci Ethernet w dziedzinie komunikacji systemów sterowania stawia przed dostawcami systemów wizyjnych maszyn nowe wyzwania – wraz z systemem muszą dostarczać łatwe w użytkowaniu oprogramowanie do akwizycji danych. Wiele interesujących informacji na ten temat wraz z szeroką ofertą systemów wizyjnych maszyn znajdziecie Państwo w dziale „Focus”, str. 30.
W dziale „Wydarzenia” relacja z targów Energetab, Polagra-Food, Taropak, a także zapowiedź pierwszych w Polsce targów poświęconych produkcji i technologii – PROTECH’05 (str. 64). Serdecznie zapraszam do lektury i… do zobaczenia na targach!

Hanna Tylicka, redaktor naczelna
ht@controlengpolska.com