Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem zagęszczenia robotów

Fot. freepik

Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem zagęszczenia robotów. Azja dominuje ogólnie z czterema krajami reprezentującymi pierwszą 5.


Spostrzeżenia dotyczące robotyki

– Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem zagęszczenia robotów, ponieważ kraj ten kładzie większy nacisk na robotykę i automatyzację, aby nadążyć za popytem na produkcję.

 

– Azja jako całość stawia na robotykę i automatyzację, a cztery kraje z tego kontynentu znalazły się w pierwszej piątce, a sześć w pierwszej ósemce.

 

– Stany Zjednoczone spadły z siódmego na dziewiąte miejsce z 274 robotami zainstalowanymi na 10 000 pracowników, co stanowi nieco ponad jedną czwartą tego, co zainstalowała Korea Południowa.


Ogromne inwestycje Chin w robotykę przemysłową sprawiły, że kraj ten znalazł się w czołówce rankingu zagęszczenia robotów, po raz pierwszy wyprzedzając Stany Zjednoczone. Liczba działających robotów przemysłowych w stosunku do liczby pracowników osiągnęła 322 jednostki na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym. Obecnie Chiny zajmują piąte miejsce. Pięć najbardziej zautomatyzowanych krajów na świecie pod względem produkcji w 2021 r. to: Korea Południowa, Singapur, Japonia, Niemcy i Chiny. Tak wynika z raportu World Robotics 2022, przedstawionego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR).

“Zagęszczenie robotów jest kluczowym wskaźnikiem wdrożenia automatyzacji w przemyśle wytwórczym na całym świecie” – powiedziała Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki w komunikacie prasowym. “Nowa średnia globalna gęstość robotów w przemyśle wytwórczym wzrosła do 141 robotów na 10 000 pracowników – ponad dwukrotnie więcej niż sześć lat temu. Szybki wzrost Chin pokazuje siłę ich dotychczasowych inwestycji, ale wciąż mają wiele możliwości automatyzacji”.

Średnia światowa gęstość robotów wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do stanu sprzed sześciu lat (2015: 69 jednostek), a Azja zdominowała pierwszą piątkę. | Dzięki uprzejmości: Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR)

Zagęszczenie robotów w poszczególnych regionach

Napędzana dużą liczbą instalacji robotów w ostatnich latach, średnia gęstość robotów w Azji wzrosła o 18% w ujęciu rocznym (CAGR) od 2016 r. do 156 jednostek na 10 000 pracowników w 2021 r. Zagęszczenie robotów w Europie rosło o 8% (CAGR) w tym samym okresie, osiągając 129 jednostek. W obu Amerykach było to 117 robotów – plus 8% (CAGR).

Średnia światowa gęstość robotów wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do stanu sprzed sześciu lat (2015: 69 jednostek), a Azja zdominowała pierwszą piątkę. Dzięki uprzejmości: Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR)

Azja dominuje w pierwszej piątce

W 2021 r. Republika Korei osiągnęła rekordowy poziom 1000 robotów przemysłowych na 10 000 pracowników. Jest to ponad trzykrotnie więcej niż w Chinach i czyni ten kraj numerem jeden na świecie. Dzięki uznanemu na całym świecie przemysłowi elektronicznemu i wyraźnemu sektorowi motoryzacyjnemu koreańska gospodarka czerpie korzyści z dwóch dużych branż klientów robotów przemysłowych.

Singapur zajmuje drugie miejsce ze wskaźnikiem 670 robotów na 10 000 pracowników w 2021 roku. Zagęszczenie robotów w Singapurze rosło średnio o 24% każdego roku od 2016 roku.

Jest to znacząca różnica w stosunku do Japonii (399 robotów na 10 000 pracowników), która zajmuje trzecie miejsce. Zagęszczenie robotów w Japonii rosło średnio o 6% każdego roku od 2016 roku. Niemcy na czwartym miejscu (397 jednostek) są największym rynkiem robotów w Europie.

Chiny są zdecydowanie najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie. Kraj ten ma największą liczbę rocznych instalacji, a od 2016 r. co roku ma największe zapasy operacyjne robotów.

Stany Zjednoczone spadają na dziewiąte miejsce

Zagęszczenie robotów w Stanach Zjednoczonych wzrosło z 255 jednostek w 2020 roku do 274 jednostek w 2021 roku. Kraj ten plasuje się na dziewiątym miejscu na świecie, spadając z siódmego – obecnie znajduje się tuż za Chińskim Tajpej (276 jednostek) oraz za Hongkongiem (304 jednostki) i Szwecją (321 jednostek).