Centrum Industry 4.0 – nowa siedziba APA Group

Nowe technologie mają to do siebie, że wszyscy o nich mówią, ale mało kto chce je wprowadzać w praktyce. Powstrzymuje nas niewiedza, brak własnego działu R&D, ograniczenia finansowe lub przekonanie, że skoro coś działa, to po co to zmieniać? Tylko, że w ten sposób nasze przedsiębiorstwo nigdy nie będzie innowacyjne. Może jedynie naśladować innych. A gdyby dać firmom przestrzeń, w której przetestują rozwiązania Industry 4.0 i zobaczą w praktyce, jak takie technologie mogą odmienić ich biznes?

Zbyt wiele firm obawia się Industry 4.0. A naprawdę nie ma czego. Można to zmienić i pomóc zrozumieć im o co toczy się gra i jakie korzyści można zyskać wprowadzając tego typu rozwiązania. Minęły już bowiem czasy, gdy człowiek sam był w stanie znajdować oszczędności i optymalizować procesy (Industry 3.0). Ilość zmiennych i dynamiczny rynek sprawiają, że nawet najlepsi menadżerowie mają problem, by dostrzec wszystkie czynniki, jakie decydują o procesie. Na szczęście mogą nam w tym pomóc maszyny i odpowiedni system pomiarowy, który wyłowi z oceanu informacji te najistotniejsze, niezauważalne dla człowieka przesłanki, generujące koszty lub czas.

Właśnie w tym celu stworzona została nowa siedziba APA. Ma to być przestrzeń, która będzie swoistym showroomem technologii dla przemysłu i biznesu, miejsce gdzie można zobaczyć najnowsze rozwiązania w akcji. Celem APA jest uzmysłowić klientom, że Industry 4.0 nie należy się obawiać, że to praktyczne rozwiązania, które wdrożone w firmie, przyniosą konkretne oszczędności. Celem firmy jest zbudowanie przestrzeni, w której biznes będzie mógł testować własne rozwiązania lub zlecić jej research konkretnych technologii.

Trzecia siedziba firmy ma pełnić rolę swoistego centrum Industry 4.0 i skupiać projekty, które udowodnią, że od robotyki i internetu rzeczy nie ma odwrotu, bo to się opłaca. Podobnie jak robione jest to w APA Black House, prezentując technologie smart building, tak tutaj będzie można w praktyce przybliżyć to zagadnienie biznesowi i pomóc wykorzystać je w firmach. Umożliwi to przedsiębiorstwom pełną koordynację wszystkich procesów produkcyjnych i pozwoli spojrzeć na sprawy szerzej. Doświadczenie zdobyte podczas wdrożeń dla światowych gigantów z sektora automotive i logistyki, pokazuje, że wielcy już czerpią zyski z zastosowania Industry 4.0. Dlatego praktyczna wiedza w połączeniu z wiedzą akademicką pod egidą Politechniki Śląskiej pozwalają stworzyć zupełnie nową jakość dla przemysłu i biznesu w Polsce i na Świecie.

Kreatywna przestrzeń dla przemysłu

Nowa siedziba – zlokalizowana w Gliwicach przy ulicy Tarnogórskiej 149 – została podzielona na dwie przestrzenie. W jednej, na powierzchni ponad 250 metrów znajdą się biura związane z automatyzacją procesów. To tu będą powstawać nowe projekty i rozwiązania dla przemysłu z całego świata, bo tu przeniósł się Dział Automatyki i Robotyki.

W drugiej, na ponad 350 metrach kwadratowych, powstaje hala do testów z gniazdowymi stanowiskami robotów przemysłowych. Będzie to część badawczo-rozwojowa (R&D) i jednocześnie centrum ekspozycyjne, w którym firmy będą mogły testować określone technologie i zobaczyć procesy Industry 4.0 w działaniu.

APA koncentruje się głównie na tzw. robotach collaborative, które pracują bezpośrednio w towarzystwie człowieka i nie muszą być odgrodzone w specjalnych klatkach produkcyjnych, gdyż specjalne sensory i oprogramowanie umożliwiają im bezpieczne poruszanie się w towarzystwie ludzi. Nie będą tworzone od podstaw – w tym celu zostaną wykorzystane najnowsze rozwiązania firm specjalizujących się w produkcji takich urządzeń. APA zajmie się ich oprogramowaniem i wdrożeniem do procesu produkcyjnego. Firma chce dopasować te rozwiązania do produktu i rynku, pokazać klientom w jaki sposób mogą kreatywnie wykorzystać je na potrzeby własnej produkcji.

Hala będzie pełniła rolę centrum research & development, gdzie tego typu technologie będą wdrażane i testowane. W tym celu całe pomieszczenie i wykorzystane urządzenia zostaną opomiarowane, tak by pokazywać efektywność procesu i znajdywać luki, które można udoskonalić. Pomoże w tym platforma Nazca, służąca do inteligentnego zarządzania i kontroli procesów. W ten sposób otrzymamy szczegółowe informacje o różnego rodzaju zmiennych i czynnikach, które odgrywają kluczową rolę w procesie produkcyjnym np. ? o czasie produkcji, poborach energii elektrycznej, temperaturze czy ciśnieniu. Dzięki konkretnym danym zaprezentowanym w przejrzysty i zrozumiały sposób, klient będzie mógł zobaczyć, jak wprowadzone rozwiązanie może wpłynąć na proces przemysłowy. Wszystko w oparciu o najnowsze standardy produkcyjne Kaizen i Lean Manufacturing.

Precyzja, skala i synergia to elementy, na które APA chce zwrócić szczególną uwagę udostępniając swoją siedzibę przedsiębiorstwom. Wierzy, że z takiego podejścia mogą narodzić się ciekawe innowacje technologiczne, które pozwolą usprawnić niejeden proces produkcyjny i stworzyć od podstaw rozwiązania, najlepiej dopasowane do konkretnego biznesu.

Industry 4.0 to rozwiązanie, którego celem jest spersonalizowana produkcja ( on demand, na żądanie), na potrzeby realnego Klienta, gdzie do minimum zmniejszane są stany magazynowe, a logistyka działa w systemie optymalnym (just in time). Te działania podejmowane są po to, by koszty wytwarzania były zmniejszone, a zadowolenie Klienta z powodu wysokiej jakości produktu i jego rynkowej ceny skutkowało kolejnymi zamówieniami.


Źródło: APA Group