ENERGETYCZNE LARUM
Pojawiają się coraz bardziej skomplikowane urządzenia, coraz bardziej złożone instalacje, systemy, które potrafią zrobić wszystko. Jak długo będziemy dysponowali energią, która zasili te zdobycze cywilizacji?
Już w dziale nowości (str. 6) poruszamy ten temat w związku ze zwiększającym się w Chinach zapotrzebowaniem na energię elektryczną, które wciąż rośnie, a prognozy przewidują zwiększenie mocy w przemyśle o ok. 30 GW w ciągu kolejnych pięciu lat. Mówi się, że wydatki na automatyzację sektora energetycznego w tym samym okresie wyniosą 6 mld USD.
W sierpniu wzięłam udział w konferencji National Instruments, która odbyła się w Austin w Teksasie. Benzyna kosztuje tam ? w USA tyle samo za galon, co u nas za litr, a Amerykanie i tak są zdruzgotani. BTW może to dlatego, że tamtejsze samochody spalają ?ciut? więcej niż europejskie, ale za to jakie są wygodne….
W USA została właśnie przyjęta ustawa o polityce energetycznej. Przewiduje ona np. możliwość odliczania podatku w przypadku korzystania z instalacji energetycznych opartych na ogniwach paliowych i słonecznych (str. 8). Tak postępują Amerykanie. A co robią Polacy? Jak troszczymy się o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju?
Jednym z rozwiązań ograniczania zużycia energii jest jej monitorowanie, kontrola i ewentualna optymalizacja krytycznych punktów. Pamiętajmy tę prawdę: jeśli coś daje się zmierzyć, to da się też tym pokierować.
O tym, jakie oprogramowanie wybrać, co oferują firmy na polskim rynku, a także u jakich organizacji szukać pomocy oraz informacje na temat polityki energetycznej Polski znajdziecie Państwo na str. 48.
Słowem, ludzie muszą zmieniać podejście do zużycia energii ? globalnie i lokalnie. A znaczące oszczędności może przynosić zastosowanie automatyki.
Hanna Tylicka, sekretarz redakcji
ht@controlengpolska.com