Cena ropy przekroczyła 65 USD za baryłkę

    ENERGETYCZNE LARUM
    Pojawiają się coraz bardziej skomplikowane urządzenia, coraz bardziej złożone instalacje, systemy, które potrafią zrobić wszystko. Jak długo będziemy dysponowali energią, która zasili te zdobycze cywilizacji?
    Już w dziale nowości (str. 6) poruszamy ten temat w związku ze zwiększającym się w Chinach zapotrzebowaniem na energię elektryczną, które wciąż rośnie, a prognozy przewidują zwiększenie mocy w przemyśle o ok. 30 GW w ciągu kolejnych pięciu lat. Mówi się, że wydatki na automatyzację sektora energetycznego w tym samym okresie wyniosą 6 mld USD.
    W sierpniu wzięłam udział w konferencji National Instruments, która odbyła się w Austin w Teksasie. Benzyna kosztuje tam ? w USA tyle samo za galon, co u nas za litr, a Amerykanie i tak są zdruzgotani. BTW może to dlatego, że tamtejsze samochody spalają ?ciut? więcej niż europejskie, ale za to jakie są wygodne….
    W USA została właśnie przyjęta ustawa o polityce energetycznej. Przewiduje ona np. możliwość odliczania podatku w przypadku korzystania z instalacji energetycznych opartych na ogniwach paliowych i słonecznych (str. 8). Tak postępują Amerykanie. A co robią Polacy? Jak troszczymy się o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju?
    Jednym z rozwiązań ograniczania zużycia energii jest jej monitorowanie, kontrola i ewentualna optymalizacja krytycznych punktów. Pamiętajmy tę prawdę: jeśli coś daje się zmierzyć, to da się też tym pokierować.
    O tym, jakie oprogramowanie wybrać, co oferują firmy na polskim rynku, a także u jakich organizacji szukać pomocy oraz informacje na temat polityki energetycznej Polski znajdziecie Państwo na str. 48.
    Słowem, ludzie muszą zmieniać podejście do zużycia energii ? globalnie i lokalnie. A znaczące oszczędności może przynosić zastosowanie automatyki.

    Hanna Tylicka, sekretarz redakcji
    ht@controlengpolska.com