Bramki Anybus CompactCom zapewniają obsługę profili ruchu w dowolnej sieci przemysłowej

HMS Industrial Networks prezentuje nowy sposób na zapewnienie obsługi profili – przede wszystkim w odniesieniu do aplikacji napędowych. Rozszerzenie wprowadzone do nowych bramek Anybus CompactCom 40-series pozwala producentom napędów zapewnić kompatybilność z najważniejszymi specyfikacjami profili, w tym PROFIdrive, EtherCAT DS402 i przeźroczystym standardem DS402 stosowanym w innych sieciach.
Pojawienie się nowych trendów w automatyce, takich jak Industry 4.0 czy Industrial Internet of Things (IIoT) oznacza, że coraz więcej urządzeń przemysłowych będzie przystosowywanych do komunikacji z siecią. Dotyczy to zwłaszcza napędów i falowników, będących urządzeniami najczęściej wyposażonymi w interfejs sieciowy. Spodziewane jest, że w 2015 roku na rynku pojawi się 3,5 miliona falowników i 800 tys. serwonapędów z możliwością współpracy z siecią. Jednak projektowanie i realizacja interfejsów dla różnych typów sieci jest zadaniem czasochłonnym i zużywającym znaczne zasoby sprzętowe, zwłaszcza gdy istnieje konieczność zapewnienia kompatybilności profili ruchu z wieloma typami sieci. Obecnie, dzięki zintegrowaniu w napędach obsługi bramek Anybus CompactCom, producenci sprzętu będą mogli zaoferować klientom obsługę różnych typów sieci fieldbus i przemysłowego Ethernetu wraz ze zintegrowaną obsługą profili – a wszystko to w ramach jednego projektu.

Łączność z wieloma rodzajami sieci iobsługa profili ruchu. Jak to działa

Różne sieci przemysłowe mają różne standardy obsługi komunikacji z napędami (np. do wydania polecenia ustawienia określonej szybkości obrotowej). Te tak zwane profile ruchu (“drive profile” lub “motion profile”) są wspierane przez koncepcję Anybus za pomocą pakietu Profile Driver Package czyli stosu programowego zaimplementowanego w napędzie podczas jego projektowania. Gotowy kod źródłowy od HMS może być szybko zintegrowany w mikroprocesorze sterującym dowolnego napędu.

W konsekwencji, dane specyficzne dla profilu niesą "tłumaczone" przez moduł Anybus CompactCom. Przechodzą przez jego "przeźroczysty" kanał komunikacyjny w niezmienionej postaci, a konwersja jest wykonywana dopiero w napędzie z zaimplementowanym pakietem Profile Driver Package. Profile Driver bazujący na standardzie DS402 może być wykorzystany do obsługi dowolnego profilu bazującego na CAN – nie tylko profili ruchu – w dowolnej sieci. Na przykład:

  • EtherNet/IP: Transparent DS402
  • EtherCAT: DS402, SEMI, Encoder
  • PROFINET/PROFIBUS: PROFIdrive

Możliwość szybkiego zapewnienia komunikacji sieciowej dla napędów

Bramki Anybus CompactCom 40-series pozwalają producentom napędów zapewnić zgodność z wymogami wszystkich najważniejszych sieci przemysłowych, w tym również wymagającymi najwyższych parametrów standardami EtherCAT czy PROFINET 2.31. Bramki 40-series zostały specjalnie zaprojektowane dla aplikacji, w których istotny jest krótki czas opóźnienia i duża przepustowość (opóźnienie danych procesowych nie przekracza tu 15μs, a w każdym kierunku może zostać przesłanych 1500 bajtów danych procesowych).

Bramki 40-series uzyskały wstępne certyfikaty zgodności z poszczególnymi typami sieci od najważniejszych organizacji standaryzacyjnych, co znacznie przyspiesza ich testowanie i zapewnienie kompatybilności. Firma HMS oferuje również pomoc w implementacji, jako usługę dostępną w pakiecie dla producentów napędów.

Czym jest Anybus CompactCom?

Anybus CompactCom to seria bramek komunikacyjnych zaprojektowanych do integracji w urządzeniach przemysłowych, zapewniających ich łączność z różnymi rodzajami sieci. Są one dostarczane w trzech wariantach, chip, brick i module pozwalających użytkownikowi samodzielnie wybrać poziom integracji.