Automation University Special – dwa dni z nowościami firmy Rockwell Automation i jej partnerów

Za nami kolejna odsłona Automation University Special – imprezy poświęconej automatyce przemysłowej, zorganizowanej przez firmę Rockwell Automation. W wydarzeniu, które odbyło się 18 i 19 maja w Hotelu Windsor w Jachrance pod Warszawą, wzięli udział przedstawiciele firm z branży automatyki, ich klienci, inżynierowie, pracownicy działów automatyki, utrzymania ruchu i zakupów, osoby zainteresowane nowymi technologiami i rozwiązaniami, a także media.
Automation University Special to dwudniowe wydarzenie networkingowe i szkoleniowe organizowane przez firmę Rockwell Automation i jej partnerów. Składa się na nie szereg prezentacji i warsztatów praktycznych, prowadzonych przez pracowników Rockwell Automation oraz członków sieci PartnerNetwork. Tematyka tegorocznej imprezy obejmowała nowości i trendy w zakresie bezpieczeństwa maszyn, rozwiązań dla producentów maszyn małych i średnich aplikacji, wydajnych systemów procesowych, technologii sieciowych z zastosowaniem rozwiązań EtherNet/IP, MES i oprogramowania wizualizacyjnego, technologii inteligentnego ruchu oraz komponentów przemysłowych.
Motywem przewodnim była „Connected Enterprise” – autorska koncepcja Rockwell Automation, opracowana i implementowana we współpracy z organizacjami partnerskimi (m.in. z firmą Cisco Poland). Realizuje ona idee związane z gorącymi tematami w branży, czyli Przemysłem 4.0 i Smart Manufacturing.
Podczas specjalnej prezentacji prowadzonej przez Macieja Sieczkę (Country Director z Rockwell Automation) i Konrada Napieralskiego (Business Development Manager IOT z Cisco Poland) przedstawiciele mediów mogli zapoznać się z założeniami tej koncepcji. Opiera się ona na pięciu głównych filarach:
● zdalnym dostępie do zakładowych urządzeń i możliwości wizualizacji;
● swobodnym zarządzaniu zebranymi w ten sposób danymi;
● zapewnieniu skalowalności zakładowych systemów – ze szczególnym zwróceniem uwagi na dostęp do chmury oraz opcję „edge computing”, czyli wstępną selekcję danych;
● wielozadaniowym sterowaniu (nie zapominając o uniwersalności stosowanych sterowników);
● zadbaniu o bezpieczeństwo sieciowej infrastruktury zakładu.
Ważnym elementem tej układanki jest zapewnienie w systemie miejsc otwartych na rozwiązania wybrane indywidualnie przez klienta, zgodnie z jego potrzebami, specyfiką produkcji itd.
Jak podkreślono, wciąż jesteśmy na początkowym etapie działań zmierzających do przekształcenia zakładów w nowoczesne przedsiębiorstwa, kierujące się tego rodzaju zasadami w kompleksowy sposób. Nawet na rynkach wysoko rozwiniętych.
Według dostępnych danych w Stanach Zjednoczonych zaledwie ok. 14 procent maszyn jest połączonych w inteligentne, zautomatyzowane systemy – zauważył Maciej Sieczka. – Istnieje więc duży obszar do optymalizacji.
Jedną z odpowiedzi na te potrzeby jest właśnie „Connected Enterprise”. Kompleksowe zebranie w całość nowoczesnych rozwiązań i zastosowanie ich w taki sposób, by prowadziły do poprawy wskaźników związanych z wydajnością pracy, produkcji i zarządzania, w efekcie przekłada się na zwiększenie konkurencyjności i obniżanie kosztów.
Wśród produktów prezentowanych na stanowiskach Rockwell Automation i stoiskach jej partnerów można było znaleźć m.in. elementy niezbędne do wdrożenia „Connected Enterprise”, ale nie tylko, bo automatyka wciąż skierowana jest również do odbiorców poszukujących rozwiązań mniej systemowych, bardziej „punktowych”. Uwagę zwracał inteligentny system transportowy iTRAK, a także oferta m.in. firm Cisco, ProSoft czy Endress+Hauser Polska.
Kolejna edycja imprezy przewidziana jest tradycyjnie, za dwa lata. Wszystkich zainteresowanych prezentowanymi produktami i rozwiązaniami firma Rockwell Automation zaprasza do swoich biur w Gdańsku Katowicach i Warszawie.