Automatech instaluje nowe falowniki CG EMOTRON. Falowniki z serii AFE to niskie zakłócenia harmoniczne (THDI) oraz zwrot energii do sieci!

W zakładach przemysłowych, w których występuje dużo falowników dużych mocy bardzo często pojawiają się problemy z pojawiającymi się w sieci zakłóceniami pochodzącymi od tych urządzeń. Aby wyjść naprzeciw temu oraz innym możliwym problemom, inżynierowie firmy Emotron skonstruowali nową serię falowników AFE. Firma Automatech w wielu swoich aplikacjach, w których wykorzystuje falowniki opiera się na urządzeniach firmy Emotron.
Falowniki AFE (Active Front End) zostały stworzone, aby wprowadzać oszczędności i zapewniać niezawodność procesów technologicznych. Są one dostępne w dwóch wersjach: falowniki niskich harmonicznych oraz napędy regeneracyjne. Obie konstrukcje oparte są na standardowych falownikach FDU/VFX, dzięki czemu zapewniają zaawansowaną funkcjonalność, niezawodność i łatwą obsługę. Są dostarczane jako kompletne rozwiązania w szafach o stopniu ochrony IP54. Instalacja jest bardzo łatwa dzięki funkcji plug-and-play.
Bezproblemowe działanie
Falowniki Emotron AFE wytwarzają bardzo niskie zniekształcenia harmoniczne, zmniejszając tym samym straty energii w urządzeniach. Zapewniają stały realny współczynnik mocy, co pozwala na optymalizację doboru transformatora dystrybucyjnego i może obniżyć koszty przesyłu energii elektrycznej. Oferują również możliwość kompensacji mocy biernej. Są odporne na spadki napięcia oraz harmoniczne pochodzące od innych urządzeń, które mogłyby powodować awarie i zapewniają pełną moc silnika w przypadku wahań napięcia sieciowego.
Falowniki niskich harmonicznych
Wartość współczynnika zawartości harmonicznych THDI w przypadku falowników AFE wynosi z reguły mniej niż 5%. Dla porównania, przy stosowaniu falowników standardowych osiąga ona 30-50%. Mniejsze straty mocy pozwalają na lepszą gospodarkę mediami i urządzeniami przesyłowymi, a niższe zniekształcenia powodują znacznie mniej zakłóceń w innych urządzeniach elektronicznych.

            Duże zniekształcenia: THDI 30-50%                Małe zniekształcenia: THDI <5%
Oszczędne napędy regeneracyjne
Falowniki Emotron AFE oprócz niskich harmonicznych oferują oszczędność energii w aplikacjach z częstym hamowaniem, jak np. dźwigi, stanowiska badawcze, nawijarki czy wyciągi narciarskie. Zapewniają szybkie i płynne sterowanie oraz niezakłócony przepływ energii od i do sieci.

Nowa technologia pozwala na odzyskiwanie i wykorzystywanie energii hamowania,
co przekłada się na zaoszczędzone pieniądze
Napędy regeneracyjne oferują opcję odzyskiwania energii hamowania
i przekazywania jej z powrotem do sieci, w przeciwieństwie do rozpraszania przy pomocy rezystorów hamujących. Niesie to ze sobą realne, znaczne obniżenie kosztów wykorzystania energii elektrycznej, jak również zwalnia z konieczności inwestycji w rezystory hamujące, które mają ograniczoną żywotność oraz wymagają chłodzenia.

Artur Zajączkowski
Automatech Sp. z o.o.