916 mld USD inwestycji na świecie

    Z opublikowanego w połowie października raportu UNCTAD wynika, że w 2005 roku, w skali światowej, nastąpił wzrost inwestycji bezpośrednich prawie o 30%. Wbrew ogólnie krążącym opiniom, wcale nie Chiny przyciągnęły najwięcej inwestorów (?tylko? 72 mld USD). Krajem tym była Wielka Brytania, z inwestycjami na poziomie 165 mld USD. Do tak dużej kwoty znacząco przyczyniła się fuzja Shell Transport and Trading z Royal Dutch Petroleum Company.
    A jak Polska wygląda na tle innych państw? Czy powinno nas zadowolić uplasowanie się z wynikiem 7,7 mld, za Czechami, którzy mają ok. 3,5 razy mniej mieszkańców… a zainwestowano w nie 10,9 mld? Każdy chyba zna odpowiedź. Możemy się jedynie pocieszyć, że główną formą inwestycji były inwestycje typu greenfield, które zazwyczaj przynoszą więcej korzyści, niż np. fuzje.
    Jak te dane mają się do rynku automatyki i sterowania nie muszę wyjaśniać. Więcej danych na temat inwestycji bezpośrednich na całym świecie można znaleźć nastronie 11.
    Dzięki nowym standardom i oprogramowaniu, współczesne sieci automatyki mogą być wzajemnie powiązane, jak nigdy dotąd. Kolejne implementacje nowoczesnych systemów automatyki przenoszą wymierne korzyści: szybsza instalacja i uruchomienie, ograniczanie kosztów instalacji i funkcjonowania oraz wiele innych. O tym wszystkim ? w ?Temacie z okładki? (str. 14).
    Co jeszcze można znaleźć w listopadowym wydaniu? Szczególnie polecam dział ?Opinia naukowca? (str. 58), gdzie nasz redaktor rozważa kierunki rozwoju przemysłowych systemów sterowania i próbuje również odpowiedzieć na pytanie: Quo vadis Ethernet? Naukowców chętnych do podzielenia się z nami swoimi opiniami, serdecznie zapraszam do współpracy.
    W dziale ?Focus? (str. 26), tym razem przyjrzeliśmy się bliżej systemom wizyjnym maszyn. W pierwszej części artykułu można zapoznać się z wynikami badań preferencji użytkowników tych systemów w Stanach. Po koniec przyszłego roku, będzie można porównać je z wynikami badania przeprowadzonego wśród polskich inżynierów. Natomiast już tym razem zapytaliśmy dostawców co sądzą o tendencjach w tym sektorze, a także poprosiliśmy o podzielenie się z czytelnikami opisami wdrożeń i produktów ? o tym w drugiej części artykułu.
    ?Wstępniak? ten piszę w samolocie, wracając z konferencji Rockwell Automation w Baltimore, z której szeroką relację zdam w następnym wydaniu. Tymczasem serdecznie zapraszam na seminiarium Robotech, które szerzej opisujemy na str. 16, a także we ?wrzutce? do tego numeru. Do zobaczenia.

    Hanna Tylicka, redaktor naczelnaht@controlengpolska.com