31 medali dla polskich wynalazków na targach wynalazczości w Paryżu

31 medali, w tym 6 złotych, 11 srebrnych, 12 brązowych oraz 2 medale Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF wywalczyli polscy wynalazcy podczas 112. Międzynarodowych Targów Wynalazczości – Concours Lépine w Paryżu.

W tym roku na targach wystawcy z 14 krajów świata, m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rosji, Iranu, Maroka, Tajwanu i Chin zaprezentowali ponad 500 innowacyjnych rozwiązań.
 
?W tegorocznej edycji targów stoiska polskie zaprezentowały 31 wynalazków oraz 10 projektów design. Jednak nie tylko ilością innowacyjnych rozwiązań możemy się poszczycić? ? informuje Aneta Manista z firmy Eurobusiness-Haller.
 
Jury przyznało polskim wystawcom 31 medali, w tym 6 złotych, 11 srebrnych, 12 brązowych oraz 2 medale Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF.
 
Wśród nagrodzonych złotym medalem znalazł się wynalazek opracowany w Instytucie Spawalnictwa z Gliwic – Urządzenie UKS do kontroli szczelności złączy spawanych za pomocą próby pęcherzykowej oraz tworzywo polimerowe o obniżonej palności uzyskane z uciążliwych odpadów ferm kurzych (piór) opracowane w Instytucie Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
 
Złotem nagrodzono również kompozyt na osnowie diamentu z ceramiczną fazą wiążącą i sposób jego wytwarzania opracowany w Instytucie Zaawansowanych Technologii Wytwarzania oraz GRYF – robot przeznaczony do szybkiej oceny bezpieczeństwa miejsc trudnodostępnych (podwozia pojazdów itp.) opracowany w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.
 
Również Uniwersytet Łódzki został nagrodzony złotym medalem za dendrymer czwartej generacji ? zastosowany do produkcji leku, który może stać się nadzieją dla chorych na chroniczną białaczkę.
 
Jury przyznało Polakom również medale złote w kategorii Młody Wynalazca za: ESKONzO ? Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem – opracowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Ponadto młodzi twórcy zostali wyróżnieni nagrodami honorowymi przez Francuskie Towarzystwo Medyczne oraz Delegaturę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji ds. Przedsiębiorczości w Unii Europejskiej.
 
Instytut Mechaniki Precyzyjnej nagrodzono dwoma medalami srebrnymi za: BorTermoFluid – sposób fluidalnego borowania wyrobów metalowych oraz za innowacyjną metodę nagrzewania wsadów w piecach próżniowych i atmosferowych.
 
Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN wraz z Centrum Onkologii Instytutem im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, prezentujące ?Peptydowe hydrolizaty białek włosów o właściwościach hamujących rozwój czerniaka?, otrzymały medal AIFF oraz wyróżnienie specjalne Instytutu Biomedycznego Rosyjskiej Akademii Nauk.
 
Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Olsztynie nagrodzono medalem brązowym oraz wyróżnieniem specjalnym Instytutu Biomedycznego Rosyjskiej Akademii Nauk za System NMFlowMetaAnalyser.
 
Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy otrzymała aż 3 medale brązowe za: SAVE – System oszczędzania energii; Kryptografię wykorzystującą krzywe eliptyczne w zastosowaniach do terminali teleinformatycznych przeznaczonych do pracy w sieciocentrycznych systemach koalicyjnych i narodowych oraz za SENSE ? Mobilny system wykrywania i alarmowania o atakach epilepsji wykorzystujący elektromiografię powierzchniową.
 
Medalem Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów wyróżniono Zespół Naukowo-Badawczy Centrum Systemów Teleinformatycznych i Aplikacji Sprzętowych, Instytutu Tele – i Radiotechnicznego za Programowalny sterownik do inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych za Maszyny nowej generacji do pozyskiwania biomasy z wierzby krzewiastej został nagrodzony medalem brązowym.
 
Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 roku. Ich inicjatorem był prefekt Louis Lépine, który w ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem stworzył Targi-Konkurs, nazwane następnie jego imieniem.
 
W czasie ponad 100-letniej historii targów Concours Lépine zaprezentowano i wypromowano takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco (?żelazne płuca?), aparat do transfuzji krwi, inhalator do nosa pochłaniający kurz i chroniący przed chorobami infekcyjnymi, maszynę do pisania.
 
Pawilon Polski organizowany jest od 2003 roku i prezentuje wynalazki z polskich instytutów naukowych, wyższych uczelni, przedsiębiorstw, szkół średnich, technicznych oraz twórców indywidualnych.