Zwolnienia w Tamelu

    Fabryka Silników Elektrycznych Tamel SA w Tarnowie chce zwolnić 198 pracowników. Powodem zwolnień jest spowodowany kryzysem gospodarczym znaczący spadek zamówień – poinformował dyrektor personalny spółki Krzysztof Niemiec. 75 proc. produkcji tarnowskiej fabryki trafia na eksport m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

    Zwolnienia dotyczą zarówno produkcji, jak i administracji. Odchodzący pracownicy otrzymają przysługujące zgodnie z prawem odprawy, a osoby o długim stażu pracy dodatkowo odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

    Jak podkreślają władze firmy, sytuacja spółki, w której trwa restrukturyzacja, jest trudna. Jeden z warunków poprawy sytuacji to redukcja kosztów związanych z zatrudnieniem.

    Fabryka Silników Elektrycznych Tamel, która powstała w 1949 roku, jest jednym z największych producentów silników elektrycznych w Europie Środkowej. Zatrudnia ponad tysiąc osób. Jej akcjonariuszem jest Lindeteves Jacoberg Ltd, wchodząca w skład austriackiej grupy ATB.

    W regionie tarnowskim znaczące redukcje załogi przeprowadzają największe zakłady przemysłowe: Zakłady Azotowe w Tarnowie- Mościcach SA zamierzają w ramach programu dobrowolnych odejść zwolnić około 250 pracowników, a 100 pracowników odchodzi z pracy w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie.