Zielone technologie mają wypromować Polskę

  14 polskich firm, oferujących technologie środowiskowe, zakwalifikowało się do IV edycji programu Ministerstwa Środowiska – GreenEvo. Wśród wybranych przez Kapitułę konkursu rozwiązań znajdują się m.in. technologie budownictwa pasywnego oraz systemy małych elektrowni wiatrowych.

  GreenEvo to projekt Ministerstwa Środowiska, którego celem jest promocja na rynkach zagranicznych polskich, innowacyjnych firm. Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu w ramach IV już edycji GreenEvo. Kapituła programu, złożona z wybitnych ekspertów w dziedzinie przedsiębiorczości i technologii oraz przedstawicieli instytucji rządowych, pod przewodnictwem Marcina Korolca, ministra środowiska, zakwalifikowała do dalszego udziału w projekcie 14 firm. Łącznie do konkursu zgłoszone zostały w tym roku 22 technologie środowiskowe.

  Wśród rozwiązań, które zakwalifikowały się do dalszego etapu programu GreenEvo znajdują się m.in.: synergiczny system zarządzania energią powietrza w budynku, technologia odczynnikowego oczyszczania wody czy zdalny odczyt liczników – zintegrowana platforma do efektywnego zarządzania wszystkimi mediami.

  – Kolejny raz jestem pod wrażeniem innowacyjności polskich przedsiębiorców. Technologie, które dziś wybraliśmy, zapowiadają się obiecująco. Liczę, że tak jak rozwiązania laureatówpoprzednich edycji GreenEvo, odniosą sukces na zagranicznych rynkach. Warto podkreślić, że technologie GreenEvo nie tylko z sukcesem rozwiązują problemy środowiskowe na całym świecie i są zielonymi ambasadorami Polski. Przyczyniają się także do budowy naszej krajowej, innowacyjnej gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

  Wszystkie firmy, wybrane przez Kapitułę GreenEvo, będą mogły bezpłatnie skorzystać ze specjalnej oferty doradczo-szkoleniowej przygotowującej je do promocji na zagranicznych rynkach.

  – Obejmuje ona m.in.: szkolenia w zakresie sprzedaży, ochrony własności intelektualnej oraz dostępnych ścieżek finansowania; prezentację firm w wielojęzycznym katalogu Greenevo – liderzy polskich technologiioraz produkcję indywidualnych filmów promocyjnych o każdej z technologii. Zwycięscy mogą także liczyć na stałe wsparcie ze strony ekspertów projektu GreenEvo – wyjaśnia Agnieszka Kozłowska-Korbicz, koordynator projektu ze strony Ministerstwa Środowiska.

  Zanim 14 kandydatów zostanie laureatami IV edycji GreenEvo, niezależni eksperci odwiedzą wybrane firmy i zweryfikują ich technologie. Ostatecznie o wyborze laureatów zadecyduje drugie posiedzenie Kapituły, które odbędzie się 20 maja br. Zwycięzcy zakwalifikują się do wyjazdów, wraz z przedstawicielami polskiego rządu, na zagraniczne misje handlowe.