Zagrożenia napotykane w automatyce przemysłowej

Rozpoznawanie zagrożeń jest ważne w każdym środowisku pracy – w biurze, podczas uruchomienia instalacji w fabryce lub na placu budowy. W artykule przedstawiamy 5 porad, w jaki sposób możemy uniknąć typowych problemów.
Istnieją pewne wyjątkowe czynniki, które wpływają na zagrożenia, przed jakimi stoimy, szczególnie podczas rozruchu instalacji. Bardzo często projekt powstaje przede wszystkim w środowisku biurowym, natomiast uruchomienie można przeprowadzić wyłącznie w fabryce. Często zdarza się rozpocząć uruchomienie, gdy budowa linii nie jest całkiem zakończona. Sprzęt, który w tym momencie jest instalowany, może być uruchomiony już w dzień następny. Czasami też miejsce pracy widzimy po raz pierwszy i wydaje nam się nieznane. Możemy spotkać się z sytuacją, kiedy będziemy musieli spróbować zaprogramować sterownik PLC używając laptopa, na prowizorycznym stole rozkładanym pośród labiryntu rur i silników. Oto kilka przykładów zagrożeń:
Zagrożenia związane z przemieszczaniem się. Zawsze warto zwrócić uwagę na tego typu zagrożenia, w szczególności podczas uruchamiania instalacji, jeśli miejsce pracy jest w toku budowy. Nawet tymczasowo dreny mogą nie mieć właściwych osłon, rury i armatura mogą być położone luźno na podłodze, a powierzchnie podłogowe mogą być bardzo śliskie i nierówne.

• Zagrożenia poparzeniem. Czasami podczas rozruchu linii mogą być uruchamiane instalacje parowe. Jeśli rurociągi na linii były zimne przez tydzień, może łatwo zapomnieć, że stały się one gorące, podczas gdy izolacja może nie być jeszcze zainstalowana
Zagrożenia spadającymi odłamkami. Wraz z niebezpieczeństwem przemieszczania się, jest to drugie zagrożenie związane z budową. Spotkałem się z sytuacją, gdzie układano płytki na ścianie nad naszym miejscem pracy, w tym również prowadzono rozbiórkę płytek.
Uchwyty do rur i osłony. Jeśli zakładane są uchwyty do rur, bardzo często zdarza się, że są one pozostawione luźno. Podobnie jest z osłonami. Znam jeden przypadek, gdzie osłona oderwała się podczas pierwszego obiegu wody i ochlapała spawacza pracującego na sąsiednim rurociągu.
Procedury LOTO. W przypadku nowych konstrukcji, w których instalowane są nowe instalacje siłowe i centrale sterujące silnikami, zastosowanie blokad LOTO może stać się trochę bardziej skomplikowane niż zwykle, zwłaszcza w połączeniu z koniecznością przetestowania nowego sprzętu.
Niepełna konstrukcja. Raz przed wykonaniem testu próbnego toru mycia, przyszedłem na linię i okazało się, że niektóre instalacje odpływowe nie zostały zakończone. Bez drenażów w tym miejscu istniało ryzyko ochlapania gorącą wodą przechodzących poniżej ludzi.
Unikalne zagrożenia nie muszą prowadzić do wypadków. Wymagają one po prostu szczególnej uwagi. Kilka przykładów:
1. Jest bardzo ważnym, aby nie myśleć o fabryce w ten sam sposób, jak o biurze, nawet jeśli praca jest czasem taka sama.
2. Podchodź do aspektu bezpieczeństwo poważnie. Uwzględnij dodatkowy czas potrzebny na zastosowanie zabezpieczeń.
3. Nie patrz wąsko. Możemy mieć jedynie ściśle określone zadaniedo wykonania, ale zwracając uwagę na to, co robią inni wokół nas możemy ustrzec samych siebie, gdy coś nie jest w porządku.
4. Komunikuj się z innymi. Zwłaszcza, gdy masz do czynienia z sprzętem zasilającym w przypadku testów lub pierwszych uruchomień. Bądź pewien, że każdy rozumie, co ma się wydarzyć i kiedy.
5. Spaceruj. Czasami zwykły, kilkuminutowy spacer wokół obszaru roboczego lub po linii  może prowadzić do identyfikacji zarówno kwestii procesowych jak i bezpieczeństwa.
Autor: Evan Pederson
Tłumaczył: Dawid Miś