Zaciski Ensto Clampo Pro

Mały element wielkiej wagi czyli jak wykonać rozdzielnię elektryczną z zachowaniem wysokiej jakości, nie dopłacając do całego projektu. Podczas projektowania urządzenia elektrotechnicznego bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe parametry elektryczne, warunki środowiskowe, otoczenie zewnętrzne oraz potrzeby wynikające z zastosowania danego rozwiązania.

Często pozostawiamy rezerwę, na wypadek rozbudowy urządzenia w zakresie rozwoju możliwości technologicznych inwestora. Następnie przychodzi etap prefabrykacji urządzenia, montaż w miejscu docelowym oraz uruchomienie.

Na tym etapie bardzo często zapominany o właściwych połączeniach między poszczególnymi aparatami oraz pomiędzy urządzeniem a siecią energetyczną. Najczęściej wykonywane są za pomocą kabli i przewodów, połączonych zaciskami, a przy większych prądach, za pomocą szynoprzewodów.

Od rodzaju i sposobu zastosowanych zacisków zależeć będzie niezawodność i bezpieczeństwo pracy naszego urządzenia. Dlatego warto wziąć użyć niezawodne zaciski, produkt najwyższej jakości, gwarantujące poprawną pracę urządzeń. Po czym rozpoznać dobry zacisk?

Po pierwsze: część przewodząca zacisku wykonana jest z monobloku, ze specjalnych stopów metali, w które wkręcone są śruby imbusowe. Gwarantuje to, możliwość dokręcania śruby z dużą siłą, oraz to, że całość nie rozpadnie się na kawałki.

Po drugie: specjalna konstrukcja szczęki zacisku oraz śruby, które pokryte są pastą stykową, zapewniają doskonały docisk zarówno małych, jak i dużych przekrojów,drutu lub linki, bez konieczności stosowania tulejek oraz końcówek kablowych. Zacisk taki możemy montować wielokrotnie, bez ryzyka pęknięcia.

Po trzecie: możliwość połączenia dwóch rodzajów kabli: miedzianych i aluminiowych do każdej komory zacisku. Jest to uniwersalne rozwiązanie, skutkujące brakiem ewentualnych problemów podczas montażu urządzenia w istniejącej sieci. Często jest tak, że jeden zespół składa projekt, a inny wykonuje montaż gotowego urządzenia i wtedy nie ma najmniejszego problemu z doborem zacisków: stosuje się jeden typ, niezależnie od wyprowadzonych kabli.

Po czwarte: dobry zacisk powinien posiadać aprobatę techniczną energetyki oraz przemysłu. Poza znakiem CE, często potrzebne są międzynarodowe certyfikaty, w tym UL, ULc, Gost R. Nie będzie przeszkód formalnych w drodze do certyfikacji urządzenia, oraz eksportu do takich krajów jak USA, Kanada czy Rosja.

Po piąte: świadectwem jakości produktu jest jego wieloletnia obecność na rynku. W przypadku rozbudowy urządzenia możemy spokojnie dokupić i zamontować nowe zaciski, obok obecnie istniejących. Duża gama akcesori dodatkowych uzupełnia ofertę, pozwalając klientowi połączyć każdy nietypowy przewód, nawet po wielu latach od montażu.

W kwestii technicznej, musimy zwrócić uwagę na aspekt dostępnej dokumentacji w postaci kart katalogowych danego zacisku, rysunków wymiarowych, zdjęć i wizualizacji 3D, Najlepiej w języku polskim, dostępne na stronie internetowej. Narzędzia te ułatwiają projektowanie a potem montaż.

Od strony handlowej należy zwrócić uwagę na dostępność zacisków w hurtowniach, a w razie braków, czas dostawy nie przekracza 24h robocze. Zespół doradców techniczno – handlowych pomaga dobrać najlepsze rozwiązania w tematyce połączeń, a tym samym natychmiast reaguje na wszelkie uwagi dotyczące jakości. Jeżeli zdarzy się uszkodzony zacisk, natychmiast następuje wymiana na nowy, na koszt producenta.

Istotnym czynnikiem wyboru jest cena. Zacisk wysokiej klasy nie jest najtańszym rozwiązaniem i dlatego wybierane jest inne połączenie. W efekcie końcowym mamy gotowe urządzenie, które nie pracuje zgodnie ze swoimi założeniami, generując dodatkowe koszty, koszty zarówno po stronie odbiorcy jak i dostawcy. Dopiero wtedy uświadamiamy sobie, ile mogliśmy zyskać, stosując odpowiednie zaciski, w myśl zasady: mały element – wielkiej wagi.

www.ensto.pl